Ptak_Waw_CTR_2024

Nie ma się co spieszyć z PIT-em

21 grudnia 2005
Zeznanie roczne możemy złożyć w urzędzie skarbowym już 2 stycznia. Jednak to jeszcze za mało, by szybko uzyskać zwrot nadpłaconego podatku. Brak podpisu pod zeznaniem lub błąd rachunkowy powoduje, że pieniądze wracają do podatnika wyjątkowo długo.

Brak podpisu na deklaracji czy źle obliczony wspólny podatek małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci, PIT z NIP-em pracodawcy zamiast podatnika - to najczęściej popełniane pomyłki. Często są one wynikiem przeoczenia czy nieuwagi, rzadziej niewiedzy.

Niestety, w takiej sytuacji podatnik musi liczyć się z koniecznością złożenia wizyty w urzędzie skarbowym, żeby skorygować deklarację. A to jest nie tylko uciążliwe, ale też wydłuża czas oczekiwania na zwrot podatku.

Organy podatkowe mogą wprawdzie samodzielnie korygować deklarację, dokonując niezbędnych poprawek czy uzupełnień. Niestety, tylko wtedy, gdy zeznanie zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Urzędnicy radzą, by nie czekać z wypełnieniem PIT do ostatniej chwili. Przygotowania do rozliczenia warto zacząć już dziś. Wtedy mamy większe szanse na to, by móc przygotować zeznanie spokojnie i zminimalizować ryzyko pomyłek.

Wypełnienie zeznania rocznego PIT dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Sporządzenie zeznania nie musi być jednak koszmarem i czymś niemożliwym. Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym przeczytaniu ulotki dołączonej do formularza –  wyjaśniła Joanna Bielewicz, doradca podatkowy, HLB Frąckowiak i Wspólnicy.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę