Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nie dla zrębków i trocin z tartaków

26 stycznia 2009
Właściciele tartaków nie ustają w protestach przeciwko rozporządzeniu z 14 sierpnia 2008 r. wydanemu przez ministra gospodarki – Waldemara Pawlaka zakładającego m.in. stopniowe ograniczenie udziału drewna w procesie współspalania przez elektrownie o mocy powyżej 5 MW. Zgodnie z rozporządzeniem w 2015 r. biomasa leśna ma zostać zastąpiona w 100 proc.  biomasą rolniczą.
Co prawda elektrownie będą mogły nadal spalać odpady drzewne, ale energia wyprodukowana w ten sposób nie będzie zaliczana do odnawialnej.
W niedzielnej audycji nadanej 25 stycznia br. redakcji rolnej TVP „Tydzień”, Bogdan Czemko z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego argumentował, że nie jest zrozumiałe takie urzędowe zniechęcanie elektrowni do spalania trocin w sytuacji, gdy jednocześnie wałek drewna (kloc), którego średnica przekraczać będzie 12 cm i długość 2,5 m będzie można rąbać i spalać. 

Tartaki tracą dobrego klienta jakim jest energetyka i oznacza to dla nich utratę około 5 – 6 proc. przychodów oraz spadek rentowności nawet o 40 proc. Z drugiej jednak strony nowe przepisy tworzą wielką szansę rozwoju dla rolnictwa, bo  jeśli dziś rolnicy prowadzą  około 10 tys. ha celowych upraw na potrzeby energetyki, to „jutro” będzie potrzeba 500 tys. ha, by zaspokoić popyt  elektrowni i innych zakładów na biomasę. Zapewne ceny biomasy pójdą też w górę. Ale z kolei niepokojące sygnały płyną ze strony samej energetyki, której przedstawiciele twierdzą, że Polsce są ogromne problemy z pozyskaniem  samej biomasy rolniczej i nie wiadomo, jak będzie w przyszłości. Martwi ich też perspektywa wyższych cen za surowiec  dostarczany przez producentów biomasy.


POWIĄZANE

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...

Analizie dotyczącej sytuacji w rolnictwie w 2024 i prognozy krótkookresowejcykli...

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę