Polacy chętnie kupują za południową granicą markowe alkohole ze względu na ich niebywale niskie ceny, ale też produkowany w Czechach Rum Tuzemsky, który doskonale nadaje się do herbaty po "białym szaleństwie". Jednak od 1 stycznia bieżącego roku, ten 40% alkohol będzie produkowany i sprzedawany wyłącznie pod nazwą "Tuzemsky", gdyż Czesi stosując się do dyrektyw Unii Europejskiej zrezygnowali z określenia "rum" dla swojego wyrobu.
Rum jest napojem alkoholowym produkowanym w wielu krajach o tropikalnym klimacie, w których jest uprawiana trzcina cukrowa – podstawowy surowiec do produkcji tego trunku. Do głównych rejonów produkcji rumu należą: wyspy Morza Karaibskiego, środkowa i południowa Ameryka, zachodnia Afryka oraz Indonezja. Metody produkcji różnią się w poszczególnych rejonach, można jednak wyróżnić dwa rodzaje rumów: ciężkie – pełne smaku, o intensywnym aromacie rumy z Jamajki lub brytyjskiej Gujany ( np. Demerara Rum) oraz lekkie – o stosunkowo słabym aromacie rumy z Kuby, Puerto Rico czy Haiti.
Znane są także tzw. rumy fantazyjne – aromatyzowane esencjami syntetycznymi np. węgierski Habana Rum, czy tez właśnie czeski Rum Tuzemsky. W Polsce wytwarzane są między innymi mocny, jasnozłoty Golden Rum oraz mocny, brązowy Rum Seniorita. Rumy fantazyjne produkowane w Europie tym jeszcze różnią się od produkowanych w krajach tropikalnych, iż bazą do ich produkcji nie jest melasa z trzciny cukrowej lecz melasa z buraków cukrowych. Według dyrektyw Unii Europejskiej nazwa "rum" jest zastrzeżona dla trunku, który powstaje z trzciny cukrowej.
Czesi jako pierwsi w Europie dostosowali się do tych postanowień, mimo wielkiego sentymentu dla rumu. Wszak już Wojak Szejk twierdził, iż nic tak życia nie upiększa, jak piwo popite rumem. Tymczasem w Czechach rumowi w sylwestrową noc urządzono uroczysty pogrzeb i od 1 stycznia 2003 roku ten sam trunek jest produkowany i sprzedawany pod nazwą "Tuzemsky"
Jak nam powiedział Peter Horny, prowadzący sklep w Zlatych Horach w powiecie szumperskim – na półkach sklepowych stoją jeszcze butelki, na których etykietach widnieje charakterystyczny statek na złotym tle oraz napis: Rum Tuzemsky. Będziemy je sprzedawać do wyczerpania zapasów. Jednak trunki produkowane w wielu czeskich gorzelniach, jak np. w powstałej w 1518 roku w Prostejowie, od nowego roku zaopatrywane są w nowe etykietki. Zapewniam jednak, że ten nasz wyraźnie aromatyzowany napój, podnoszący walory kawy, herbaty, czy znakomity jako dodatek do ciasta nie zmieni właściwości.