Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

NFOŚiGW dofinansuje odnawialne źródła energii

15 stycznia 2010
1 stycznia 2010 roku ruszył konkurs na dofinansowanie odnawialnych  źródeł energii dla średnich inwestorów w kraju.Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie  przyjmuje wnioski na dofinansowanie przedsięwzięć w zakresie  odnawialnych źródeł energii.
Dwa tygodnie wcześniej zakończono nabór wniosków z pierwszego  konkursu, którego efektem jest siedem projektów gotowych do realizacji  zamieszczonych na oficjalnej liście rankingowej na www.nfosigw.gov.pl.  
Wśród nich znalazły się projekty na pięć farm wiatrowym oraz dwie  elektrownie wodne.
Z ogłoszeniem drugiego konkursu (termin składania wniosków od 1 do 31  stycznia 2010 r) fundusz czekał do czasu ogłoszenia wyników konkursu  nr 1.
To stworzenie kolejnej szansy dla inwestorów, którzy z różnych  przyczyn, proces przygotowania inwestycji nie zamknęli w wyznaczonym  czasie i nie znaleźli się na tej liście było powodem wyznaczającymten  
termin. Już teraz wiemy, że część wnioskodawców przystąpi do dalszego  procedowania konkursowego posiadając na starcie zgromadzone wcześniej  dokumenty. Na obecnym etapie pozostaje im tylko uzupełnienie
brakujących pozwoleń i zgód.
M.in. dlatego też warunki obu konkursów są takie same. I tym razem  inwestorzy samorządowi, producenci, spółki czy osoby fizyczne mogą  aplikować do wsparcia finansowego na produkcję energii elektrycznej i  
cieplnej z biomasy, biogazu, wód geotermalnych, elektrowni wodnych i  wiatrowych oraz wysokosprawnej kogeneracji.W OZE1 pożyczki na dofinansowanie inwestycji o wartości minimalnej 10  mln złotych, zaplanowano w wysokości od 4 do 50 milionów złotych, na 15 letni okres finansowania, w wysokości do 75% kosztów  kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Wielkość tej pożyczki została skalkulowana na poziomie umożliwiającym  dofinansowanie inwestycji korzystających z dotacji unijnych. Już w  pierwszym konkursie pojawili się inwestorzy aplikujący do obu źródeł  dofinansowania, kolejni deklarują podobne kroki.
Inwestorów z pewnościa ucieszą zaplanowane umorzenia, nawet do połowy  wartości pożyczki. Wynika to z faktu, że inwestycje w OZE , chyba za  wyjątkiem elektrowni wiatrowych w pierwszych latach eksploatacji mogą  potrzebować dodatkowego wsparcia ze względu na niska stopę zwrotu  poniesionych kosztów. Z tego powodu inwestorom tak trudno znaleźć  wsparcie bankowe na budowe np. biogazowni czy elektrowni na biomasę.  To ryzyko może ponieść NFOŚIGW.
Narodowy Fundusz program OZE1 realizuje od roku. Zakłada się, że w  efekcie przyniesie on 300 MW zielonej mocy ze źródeł odnawialnych oraz 50 MW z wysokosprawnej kogeneracji. Budżet na ten cel zaplanowano w  
wysokości 0,5 mld złotych.Od przyszłego roku Narodowy Fundusz realizować będzie jeszcze dwa inne
programy wspierające inwestycje w odnawialne źródła energii. Jeden z nich wspólnie z dziesięcioma funduszami wojewódzkimi skierowany do  inwestorów dla przedsięwzięć o wartości od 0,5 - 10 mln zł został  
ogłoszony w listopadzie na targach POLEKO w Poznaniu, gdzie w tym  czasie prezesom funduszy wojewódzkich wręczono promesy pożyczkowe  NFOŚiGW.
Drugi program skierowany został do rodzin pragnących skorzystać z  kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej w budynkach  mieszkalnych. Wspólnie ze Związkiem Banków Polskich przygotowywany  
jest program, który obsługiwany będzie przez wybrane sieci banków ze wstępnie planowaną dopłatą co trzeciej złotówki do kolektora  słonecznego. Program ten zostanie uruchomiony na jesieni 2010 roku.
Prognozy średnioterminowe wskazują, że pieniędzy na budowy instalacji  wykorzystujących źródła odnawialne do produkcji energii nie powinno  zabraknąć.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę