Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Negatywne opinie związków o budżecie na 2014 r

27 września 2013
Trzy centrale związkowe - Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPZZ - negatywnie oceniły projekt budżetu państwa na 2014 r. Opinie o budżecie przesłały do resortu finansów we wtorek - dowiedziała się PAP w związkach.

"Oceniamy ten projekt negatywnie. Nasza krytyczna opinia wynika z doświadczenia z prac nad budżetem na obecny rok, gdy wskazywaliśmy, że wskaźniki przyjęte przez Ministerstwo Finansów są nierealne, np. w zakresie wielkości bezrobocia czy wzrostu gospodarczego. Nasze racje potwierdziła nowelizacja tegorocznego budżetu, co w jeszcze większym stopniu narusza zaufanie do szacunków resortu finansów" - poinformowała we wtorek PAP doradca ds. społeczno-prawnych Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska.
Solidarność i OPZZ uzgadniały ze sobą treść swoich negatywnych opinii o budżecie. We wtorek prezydia przyjęły je i przesłały do resortu finansów.
"Budżet stagnacji oparty na zbyt optymistycznych założeniach" - tak w rozmowie z PAP ocenił budżet rzecznik prasowy Solidarności Marek Lewandowski. "Jest skoncentrowany na administrowaniu długiem, a dławiący rozwój i inwestycje. Celem jest obniżanie deficytu budżetowego i zachowanie pozorów dyscypliny finansowej, a nie potrzeby ludzi" - powiedział.
Zdaniem Solidarności 2,5-procentowy wskaźnik wzrostu PKB jest nierealny, bo jednocześnie rząd hamuje wzrost spożycia indywidualnego, m.in. zamraża fundusz płac w budżetówce, ustala bardzo nisko płacę minimalną, niską waloryzację rent i emerytur. "Z projektu wynika, że konkurencyjność polskich firm buduje się wyłącznie kosztem pogarszającej się sytuacji pracowników i społeczeństwa" - podkreślił.
Projekt m.in. zamraża progi podatkowe, likwiduje ulgi, utrzymuje podwyższone stawki VAT, a to oznacza dalsze zmniejszanie siły nabywczej obywateli - zwraca uwagę rzecznik. Z projektu wynika też, że rząd nie chce zrealizować przyjętych w Komisji Trójstronnej ustaleń dotyczących wydatków z ubezpieczenia wypadkowego - dodał.
OPZZ w swoim stanowisku podkreśliło, że rząd, nie weryfikując prowadzonej przez siebie polityki gospodarczej, działa ze szkodą dla społeczeństwa - szczególnie osób najmniej zarabiających.
"Działania rządu powinny być skierowane na ograniczenie szarej strefy oraz ograniczanie zaległości podatkowych wobec budżetu" - ocenia Porozumienie. "Udział szarej strefy w polskim PKB jest szacowany na 25 proc., podczas gdy średnia europejska to 15 proc." - zaznacza centrala w opinii.
W stanowisku oba związki przypominają o wspólnym stanowisku trzech central, zgodnie z którym wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2014 r. ma wynieść nie mniej niż 7,1 proc., wzrost minimalnego wynagrodzenia nie mniej niż 7,5 proc., a wskaźnik waloryzacji emerytur i rent nie mniej niż o 50 proc. więcej wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2013 roku.
Projekt budżetu na 2014 r. omawiała w piątek Komisja Trójstronna. Nie mogła jednak przyjąć wspólnego stanowiska, bo po zawieszeniu udziału w niej związków zawodowych nie jest zdolna do podejmowania uchwał.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę