Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Naukowcy rozpoczynają próbną produkcję oleju prozdrowotnego

5 stycznia 2016
Naukowcy z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie przed końcem kwietnia rozpoczną pilotażową produkcję oleju rzepakowego o wysokich walorach zdrowotnych. Sprawdzony przez naukowców sposób produkcji ma być w przyszłości zastosowany na skalę przemysłową.

W lubelskim instytucie PAN montowana jest linia do produkcji oleju. "Linia ruszy jeszcze w kwietniu. Naszym celem jest sprawdzenie proponowanych przez nas rozwiązań, tak, aby jakiś przedsiębiorca mógł bez przeszkód rozwinąć wytwarzanie takiego oleju na dużą skalę" - powiedział kierujący projektem prof. Jerzy Tys z lubelskiego Instytutu PAN.
Opracowany przez lubelskich naukowców sposób wytwarzania oleju, nazwanego "Kropla zdrowia", został opatentowany w Polsce. Złożony jest także wniosek o przyznanie patentu europejskiego.
Wysokie walory zdrowotne oleju, przeznaczonego do sałatek, ma zapewnić ekologiczna uprawa specjalnie wyselekcjonowanej odmiany rzepaku, z którego będzie wytwarzany, oraz warunki produkcji. Olej będzie tłoczony na zimno, bez dostępu tlenu i światła, a następnie hermetycznie pakowany w małe buteleczki wypełnione azotem.
"Ten olej nigdy nie będzie widział światła ani tlenu, aby wrażliwe związki czynne, które w nim są, nie zostały zdegradowane" - zapewnił Tys.
Jak podkreślił naukowiec, taki olej rzepakowy będzie bogaty w kwasy tłuszczowe obniżające poziom złego cholesterolu; będzie w nim także wiele antyutleniaczy, które mają znaczenie dla profilaktyki chorób nowotworowych. Prozdrowotny olej lubelscy naukowcy uzyskują dotychczas w skali laboratoryjnej. Badania potwierdziły jego cenne właściwości.
Naukowcy mają już przygotowane siedem ton ziarna rzepaku z ubiegłorocznych zbiorów, przechowywanych w chłodzonym silosie, w atmosferze azotu. Linię do tłoczenia oleju uruchomić ma jej producent - spółka Mega z Bełżyc pod Lublinem. W lecie dojdzie jeszcze automatyczna rozlewnia, którą przygotowuje Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie.
Pilotażowa linia produkcyjna ma mieć wydajność 20-30 litrów oleju na godzinę. Przez dwa lata olej ma być bezpłatnie rozdawany w celach promocyjnych. Projekt kosztuje 5,8 mln zł, finansowany jest z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.
Naukowcy liczą na to, że prozdrowotnym olejem zainteresują się przedsiębiorcy. Według Tysa jego produkcja będzie około 30-40 proc. droższa od produkcji oleju rzepakowego, dostępnego obecnie w handlu. "Taki olej mógłby być wizytówką Lubelszczyzny, regionu rolniczego, o walorach ekologicznych" - uważa Tys.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę