Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Naukowcy doradzą, jak zmniejszyć zużycie energii w budynkach

23 lutego 2010
Jak projektować i eksploatować budynki, by zużywać jak najmniej  energii elektrycznej - na to pytanie w ciągu najbliższych trzech lat  mają odpowiedzieć naukowcy ze Śląska i Małopolski. Efektem ich badań  ma być modelowa instalacja energetyczna oraz poradnik dla budowlańców.
Badania, dotyczące optymalizacji zużycia energii elektrycznej w  różnego typu obiektach, są częścią ogólnopolskiego projektu badawczego  służącego zwiększeniu efektywności energetycznej budynków. Konkurs w  tej dziedzinie rozstrzygnęło niedawno Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Badania przeprowadzą naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w  Krakowie, Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz eksperci z Parku  Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach. Liderem projektu  jest Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki  AGH, pod kierunkiem prof. Mariana Nogi.
"Prace konsorcjum rozpoczną się od diagnozy czynników zużycia energii  w polskich budynkach i zdefiniowania dostępnych nowych technologii,  które poprawiają efektywność obiektów. Na tej podstawie powstanie  modelowa instalacja, która będzie testowana w budynkach Euro-Centrum  oraz AGH" - wyjaśnił Dawid Szarański z parku Euro-Centrum.
Analiza pracy tej instalacji będzie podstawą ostatniego elementu  projektu - stworzenia wytycznych, które znajdą się poradnikach dla  projektantów i zarządców budynków.
To nie jedyny projekt badawczy w dziedzinie energetyki, w którym  uczestniczy katowicki Park Naukowo-Technologiczny. Jego eksperci  badają także, jakimi metodami, gdzie i jakim kosztem można budować  domy, kompleksy mieszkalne i biurowce, zasilane przede wszystkim  energią ze słońca, wiatru, wody i powietrza.
Wart 6 mln zł projekt pod nazwą "Zwiększenie wykorzystania energii z  odnawialnych źródeł energii w budownictwie" realizuje konsorcjum  naukowo-przemysłowe Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Technik Innowacyjnych Emag  oraz Parku Euro-Centrum.
Nieprzypadkowo, oprócz placówek naukowych, członkiem konsorcjów jest Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach. Wiosną  ubiegłego roku na jego terenie otwarto Innowacyjny Budynek  Energooszczędny, zużywający do ogrzewania i chłodzenia ok. jedną  trzecią energii w porównaniu ze standardowymi biurowcami.
To jeden z pierwszych obiektów o takich właściwościach w Polsce.  
Roczne zużycie energii do jego ogrzania w przeliczeniu na metr  kwadratowy wynosi ok. 32 kilowatogodziny, przy zużyciu ok. 120 kWh w  tradycyjnym budynku. Jednak spełnienie kryterium tzw. budynku  pasywnego wymaga zejścia poniżej granicy 15 kWh - taki obiekt ma  powstać w Parku w przyszłości.
Energooszczędność katowickiego budynku osiągnięto m.in. dzięki  specjalnemu systemowi grzania i chłodzenia. Zainstalowano tam bowiem  pompę ciepła korzystającą z geotermii z czterech 18-metrowych studni.  
Pompa wydobywa ciepłą wodę z ziemi i dodatkowo ją dogrzewa. W budynku  nie ma ani grzejników, ani klimatyzacji. Ogrzewają go i chłodzą  instalacje w grubych stropach z 30-centymerowych płyt żelbetowych.  Latem przez stropy przepływa chłodna woda z ziemi - o temperaturze ok.  + 12-15 stopni. Zimą woda ma ok. + 30 stopni - działa to podobnie jak  ogrzewanie podłogowe.
W konstrukcji zastosowano tradycyjne materiały budowlane - beton,  stal, cegłę i płytę gipsowo-kartonową. Zamontowano w nim jednak także  m.in. szczelną, mechaniczną wentylację z tzw. rekuperatorem. To  wymiennik ciepła, który odzyskuje 75 proc. ciepła z wypychanego na  zewnątrz zużytego powietrza i przekazuje je świeżemu.
W budynku nie ma instalacji gazowej, a energia elektryczna służy tylko  do oświetlenia oraz zasilania urządzeń biurowych i pompy ciepła.  
Obiektem zarządza system elektroniczny, kontrolujący temperaturę na  poszczególnych piętrach i decydujący o ewentualnym dodatkowym  chłodzeniu lub grzaniu. Został on zintegrowany z żaluzjami. Sprawia,  że opustoszały budynek przechodzi w stan uśpienia - system zamyka w  weekendy wentylację dla zaoszczędzenia zgromadzonego wewnątrz ciepła.  
Koszt takiego budynku był wyższy od tradycyjnego o ok. 10 proc.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę