W konkursie grantowym realizowanym ze środków Fundacji Wspomagania Wsi oraz Banku Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych BISEc ,,Nasza wieś , naszą szansą – 2006 wyróżniono 32 projekty przyznając im łączną dotacje wysokości 311.484 zł Na konkurs .nadesłano 353 projekty, spośród których 45 nie spełniało wymogów formalnych opisanych w ogłoszeniu konkursowym. Z pozostałych 308 wyłoniono grupę 57 najlepszych wniosków, które przedstawiono Komisji Konkursowej.
Komisja oceniając projekt brała pod uwagę: zgodność projektu z celami konkursu; jego wymierne efekty; jakość przygotowania projektu; zaangażowanie społeczności lokalnej w jego realizację; oryginalność pomysłu; pozyskanie dodatkowych środków i ilość pracy własnej włożonej w realizację projektu; poziom współpracy z lokalnymi organizacjami i wolontariuszami oraz sposób promocji projektu. W tym roku, tak jak w latach poprzednich, duża część wniosków, które nie spełniały założeń konkursu dotyczyła działań typu: budowa placu zabaw, budowa lub rozbudowa boiska sportowego lub zagospodarowanie terenu wiejskiego na miejsce spotkań mieszkańców. Przysłano wiele wniosków zakładających jedynie działania inwestycyjne polegające np. na remoncie budynków znajdujących się na terenie danej miejscowości. Jak poinformowali nas organizatorzy mimo szczegółowej instrukcji do formularza wniosku, bardzo wiele organizacji składających projekty, zapomniało o uzasadnieniu swoich założeń dotyczących przewidywanych efektów wymiernych, wynikających z realizacji projektu. Wnioski, które uznane zostały za nieformalne najczęściej nie uwzględniały odpowiedzi na część z pytań zawartych w formularzu. Nadesłano też kilka wniosków, które obejmowały swoim zasięgiem tereny znacznie większe niż założono w konkursie, czyli wsie i miasteczka do 6 tyś. mieszkańców.
,,Nasza wieś, naszą szansą" stanowi kontynuację konkursów "Nasz sposób na biedę na wsi" czyli co można zrobić za 10 000 złotych by podnieść jakość życia w naszej wsi, gminie, osiedlu po-pegeerowskim?
Aby wziąć udział w konkursie należało zgłosić projekt, którego celem była aktywizacja społeczna i gospodarcza mieszkańców wsi i małych miasteczek. Działania podejmowane w ramach projektu mają ograniczać przyczyny ubóstwa i bezradności mieszkańców wobec trudnych sytuacji życiowych, aktywizować ich i angażować we wspólne działania podnoszące jakość życia.