Na Zachodzie to zupełnie nieznany problem. Często się o nim jednak słyszy w Europie Wschodniej i Środkowej. Tam mieszkańcy skarżą się, że popularne produkty spożywcze są gorszej jakości niż te same sprzedawane w starych krajach Unii. Deputowani domagali się wyjaśnień w tej kwestii od Komisji Europejskiej.
Debatę w Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Żywności PE zorganizowano na prośbę rumuńskiej deputowanej Eleny Oana Antonescu (Europejska Partia Ludowa). Badanie w tej kwestii przeprowadziło słowackie stowarzyszenie konsumenckie. Wyniki potwierdziły to, co podejrzewali mieszkańcy. Skład tych samych popularnych produktów jest różny w różnych krajach Unii. Z badanych produktów tylko czekolada Milka była taka sama we wszystkich ośmiu sprawdzanych krajach.
Przedstawiciel Komisji Europejskiej Jérôme Lepeintre potwierdził, że koncerny dostosowują skład do siły nabywczej, gustów i tradycji danego kraju. Np. francuska Nutella jest bardziej płynna niż niemiecka, bo francuskie pieczywo jest delikatniejsze. Zdaniem Lepeintre'a UE nie może narzucać składu producentom, ale konsumenci powinni być informowani o tych różnicach.
Elena Oana Antonescu podkreślała, że konsumenci zdają sobie sprawę z różnic w składach produktów. Dodała, że jej rodzina często prosi ją o przywiezienie z Brukseli "lepszej" wersji danego produktu. "Nie można dzielić konsumentów na konsumentów lepszej i gorszej kategorii" - ostrzegała.
Czeski deputowany Pavel Poc (Sojusz Socjalistów i Demokratów) też mówił o to, że wyborcy pytają go o tę kwestię bardzo często. "Od jednego z nich usłyszałem: To po co nam ta Unia, jeśli nie potrafi chronić konsumentów" - podał przykład.
"Niektórzy producenci przyznają, że używają tańszych składników na terenie Europy Wschodniej, a jednocześnie każą konsumentom wierzyć w to, że produkt jest taki sam jak na zachodzie" - dodał węgierski deputowany János Áder (Europejska Partia Ludowa).
Antonescu zauważyła, że nie ma prawa, które by chroniło konsumentów przed tymi dyskryminującymi praktykami. Zwróciła się do Komisji Europejskiej o bliższe przyjrzenie się problemowi.