Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nasza Cola gorsza od francuskiej?

22 października 2011
Na Zachodzie to zupełnie nieznany problem. Często się o nim jednak słyszy w Europie Wschodniej i Środkowej. Tam mieszkańcy skarżą się, że popularne produkty spożywcze są gorszej jakości niż te same sprzedawane w starych krajach Unii. Deputowani domagali się wyjaśnień w tej kwestii od Komisji Europejskiej.

Debatę w Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Żywności PE zorganizowano na prośbę rumuńskiej deputowanej Eleny Oana Antonescu (Europejska Partia Ludowa). Badanie w tej kwestii przeprowadziło słowackie stowarzyszenie konsumenckie. Wyniki potwierdziły to, co podejrzewali mieszkańcy. Skład tych samych popularnych produktów jest różny w różnych krajach Unii. Z badanych produktów tylko czekolada Milka była taka sama we wszystkich ośmiu sprawdzanych krajach.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej Jérôme Lepeintre potwierdził, że koncerny dostosowują skład do siły nabywczej, gustów i tradycji danego kraju. Np. francuska Nutella jest bardziej płynna niż niemiecka, bo francuskie pieczywo jest delikatniejsze. Zdaniem Lepeintre'a UE nie może narzucać składu producentom, ale konsumenci powinni być informowani o tych różnicach.

Elena Oana Antonescu podkreślała, że konsumenci zdają sobie sprawę z różnic w składach produktów. Dodała, że jej rodzina często prosi ją o przywiezienie z Brukseli "lepszej" wersji danego produktu. "Nie można dzielić konsumentów na konsumentów lepszej i gorszej kategorii" - ostrzegała.

Czeski deputowany Pavel Poc (Sojusz Socjalistów i Demokratów) też mówił o to, że wyborcy pytają go o tę kwestię bardzo często. "Od jednego z nich usłyszałem: To po co nam ta Unia, jeśli nie potrafi chronić konsumentów" - podał przykład.

"Niektórzy producenci przyznają, że używają tańszych składników na terenie Europy Wschodniej, a jednocześnie każą konsumentom wierzyć w to, że produkt jest taki sam jak na zachodzie" - dodał węgierski deputowany János Áder (Europejska Partia Ludowa).

Antonescu zauważyła, że nie ma prawa, które by chroniło konsumentów przed tymi dyskryminującymi praktykami. Zwróciła się do Komisji Europejskiej o bliższe przyjrzenie się problemowi.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę