Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nastroje konsumentów poprawiły się

5 stycznia 2016
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) w listopadzie znacząco wzrósł i w porównaniu z październikiem optymizm Polaków, mierzony wskaźnikiem WOK, wzrósł o ponad 6 pkt., osiągając poziom 78,20 pkt. - podał w komunikacie Ipsos.
"Listopadowy pomiar Wskaźnika Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos, po kilkumiesięcznych spadkach, odnotował wyraźny wzrost. W porównaniu z październikiem optymizm Polaków, mierzony wskaźnikiem WOK, wzrósł o ponad 6 pkt. osiągając poziom 78,20 pkt. To najwyższy wynik od sierpnia br. Od czerwca 2012 do października WOK cały czas spadał, miesiąc temu osiągając poziom najniższy od lat" - napisano w komentarzu do badania.
Z badania wynika, że zauważalne wzrosty zaobserwowano we wszystkich składowych wskaźnika WOK. Najsilniej wzrosła ocena Klimatu gospodarczego oraz oczekiwań co do przyszłości.
Ocena Klimatu gospodarczego, czyli ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwań względem jej zmian, w stosunku do października wzrosła o 8,68 pkt. uzyskując wynik 64,55 pkt.
"Wskaźnik bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych wzrósł o 4,06 pkt. (osiągając poziom 66,20 pkt). Nieco mniej niż połowa Polaków (49 proc.) jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy pogorszyła się (w październiku takie opinie wyrażało 52 proc. Polaków). Więcej z nas uważa, że sytuacja gospodarcza uległa poprawie (w październiku tego zdania było zaledwie 4 proc. Polaków, w listopadzie - 7 proc.)" - napisano.
Wskaźnik Skłonności do zakupów wyniósł 87,30 pkt, co oznacza wzrost w porównaniu z październikiem o 4,45 pkt.
"Zwiększył się odsetek Polaków pozytywnie oceniających zmianę sytuacji materialnej swojego gospodarstwa domowego w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W październikowym pomiarze 15 proc. respondentów spodziewało się poprawy sytuacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, podczas gdy w listopadzie już 18 proc. uważało, że sytuacja gospodarcza ich gospodarstwa domowego będzie się poprawiać" - napisano.
Zdaniem autorów badania, bardziej optymistyczna ocena zarówno sytuacji obecnej, jak i przyszłej, przekłada się również na duży wzrost wskaźnika oczekiwań względem przyszłości - w stosunku do października wzrósł on o 8,28 pkt. (osiągając poziom 83,70 pkt).
"W porównaniu do zeszłego miesiąca zwiększyła się grupa osób deklarujących, że aktualnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku. W październikowym pomiarze uważało tak 11 proc. Polaków, podczas gdy w listopadzie odsetek ten wzrósł do 15 proc. Wzrósł też odsetek Polaków deklarujących, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy uda się odłożyć jakieś pieniądze: w listopadowym pomiarze tego zdania było 19 proc. Polaków (wzrost o 6 pkt proc. w stosunku do października)" - napisano.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę