Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Największy wpływ na światowe ceny zbóż ma USA?

5 stycznia 2016

Wyznacznikiem światowych tendencji cen zbóż są notowania giełdowe zbóż na amerykańskich giełdach. - Należałoby zastanowić się, jak znaczny wpływ na kształtowanie się cen zbóż na świecie mają Stany Zjednoczone, a zwłaszcza giełdy towarowe - twierdzi FAMMU/FAPA.

Poza czynnikami podażowo-popytowymi na kształtowanie się cen zbóż w ostatnich kilku sezonach znaczny wpływ miały także inne czynniki, nie związane bezpośrednio z bilansem zbożowym - opiniuje FAMMU/FAPA.
Pierwszym z nich są spekulacje giełdowe, a kryją się za nimi przede wszystkim działania funduszy indeksowych (commodity index funds), takich jak np. Goldman Sachs Commodity Index Fund. - Prawdopodobnie to właśnie one potęgowały wzrosty giełdowych cen zbóż w kontraktach terminowych w sezonach gorszego urodzaju (2007/2008, a także 2010/2011), co przekładało się na ceny na rynku rzeczywistym - ocenia FAMMU/FAPA.
Drugim czynnikiem, coraz lepiej rozpoznawanym, jest dynamicznie rosnące zużycie surowców roślinnych, a zwłaszcza kukurydzy, na biopaliwa. Stany Zjednoczone zwiększają produkcję tego gatunku, jednocześnie przeznaczając ogromne ilości (już ponad 40 proc. produkcji) na bioetanol.
FAMMU/FAPA podkreśla, że produkcja biopaliw jest coraz bardziej opłacalna w sytuacji rosnących cen ropy naftowej na świecie oraz dzięki utrzymywanemu przez Stany Zjednoczone systemowi wsparcia dolewania bioetanolu do paliw konwencjonalnych w postaci ulg podatkowych.
Kolejnym czynnikiem jest rosnące zużycie kukurydzy na cele paszowe w Chinach.
- To wszystko znajduje odzwierciedlenie w utrzymywaniu się cen giełdowych (na giełdzie w Chicago) na bardzo wysokim poziomie. Notowania giełdowe zbóż na amerykańskich są wyznacznikiem światowych tendencji cenowych - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.
- Czy w tym kontekście nie należałoby zadać sobie pytania: Jak znaczny wpływ na kształtowanie się cen zbóż na świecie mają Stany Zjednoczone (a zwłaszcza giełdy towarowe)? Tym bardziej, że większość prognoz i komentarzy obiegających światowe media ma właśnie tam swoje źródło i biorąc pod uwagę oczywisty fakt, iż Stany Zjednoczone są największym „spichlerzem świata" - dodają autorzy raportu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę