Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Najwięksi płacą podatki w Luksemburgu...

3 grudnia 2015
Portal gazeta.pl podał, że dziennikarskie śledztwo ujawniło, że blisko 350 firm z całego świata, w tym Apple, Amazon, Verizon, AIG, Heinz, Pepsi, IKEA, Deutsche Bank, zawarło z władzami Luksemburga tajne umowy, dzięki którym płaciło tam podatki. Znacznie przy tym niższe od podstawowej stawki podatku. Niekiedy oddawały nawet mniej niż 1 proc. swoich dochodów.
Zebrane przez dziennikarzy materiały dokumentują działania luksemburskiego biura firmy PricewaterhouseCoopers (dziś PwC) pomagającego w negocjowaniu umów podatkowych między korporacjami a fiskusem Wielkiego Księstwa Luksemburga. W wydanym we czwartek komunikacie PwC stwierdziło, że wyniki dziennikarskiego śledztwa oparte są na informacjach częściowych, niepełnych, uzyskanych nielegalnie. Firma zapewniła, że jej doradztwo jest zgodne z obowiązującymi lokalnymi, europejskimi i międzynarodowymi przepisami podatkowymi. O sprawie pisały w piątek najważniejsze europejskie gazety.

Większość działań, które miały pomóc wskazanym w śledztwie firmom uniknąć płacenia podatku w macierzystych krajach i przeniesieniu ich do Luksemburga, było najpewniej legalne. Jednak w czasach, kiedy świat zmaga się ze skutkami potężnego kryzysu gospodarczego, ludzie tracą pracę i w górę idą płacone przez nich podatki (w Polsce choćby VAT), takie działania firm przyjmowane są wyjątkowo źle.

W materiałach ze śledztwa znalazły się informacje o kilkunastu firmach związanych z Polską, które swoje dochody opodatkowywały w Luksemburgu. To przede wszystkim firmy międzynarodowe, m.in. różne fundusze inwestycyjne, ale też Eurobank EFG czy skandynawski bank SEB. Wiadomo jednak, że to lista dalece niekompletna. Eksperci podatkowi, którzy pomagają polskim firmom zakładać spółki w rajach podatkowych, twierdzą, że w ostatnich latach takie działania bardzo się upowszechniły.

- Przypadki nieuczciwej konkurencji i niedozwolone wsparcie państwa powinny być bezwzględnie tępione - powiedział PAP minister Mateusz Szczurek. Przyznał, że niektóre skomplikowane struktury, które mają na celu unikanie płacenia podatków lub płacenia ich na bardzo niskim poziomie, są legalne. - Firmy, które to stosują, muszą pamiętać, że państwo dostarcza im infrastrukturę do działania, zapewnia bezpieczeństwo prawne, bezpieczeństwo do działania, egzekwowania kontraktów czy też bezpieczeństwo geopolityczne i każdy, kto żyje w Polsce i prowadził działalność gospodarczą w Polsce, tu powinien płacić podatki - stwierdził minister. Dodał, że działania takie jak Luksemburg prowadzą też niektóre inne kraje europejskie. Tak jest choćby na Cyprze, w Lichtensteinie czy w Monako.


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę