Portal gazeta.pl podał, że w postępowaniu Komisji Europejskiej przeciwko Polsce uwzględnione zostały cztery zgłoszone przez związek NSZZ Solidarność zastrzeżenia dotyczące prawa pracy obowiązującego w Polsce
Po pierwsze, Komisja uznała, że są zbyt duże różnice w okresach wypowiedzenia między umowami na czas określony i na czas nieokreślony. W przypadku umów na czas nieokreślony okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące, w przypadku umów terminowych może wynosić zaledwie 14 dni. Dla porównania: w Holandii pracownicy zatrudnieni na umowach czasowych mają tydzień wypowiedzenia, a ci na umowach na czas nieokreślony - dwa tygodnie. Różnica jest więc mniej drastyczna.
Analizując polskie przepisy, unijni urzędnicy uznali, że mniej korzystne traktowanie pracowników zatrudnionych na czas określony nie ma obiektywnego uzasadnienia. W zaproponowanej przez resort pracy nowelizacji kodeksu pracy usunięto tę nierówność. Okres wypowiedzenia ma być uzależniony od stażu pracy, a nie od typu umowy.
Po drugie, wbrew unijnym zasadom polskie przepisy nie chronią osób przyuczanych do zawodu lub szkolonych przed zawieraniem zbyt wielu umów na czas określony - czytamy na gazeta.pl
Do tego polskie przepisy zakładają, że trzecia umowa musi być zawarta na czas określony, jeśli pomiędzy wcześniejszymi nie było przerwy dłuższej niż jeden miesiąc. Związek się poskarżył, a Komisja potwierdziła ten zarzut, że jeden miesiąc to zbyt krótko. Związek zarzucił także przepisom, że wprowadzono je, nie definiując szeregu określeń, co może uderzać w interesy pracowników.
Niepokój Komisji Europejskiej budził też fakt, że na czas określony w Polsce zatrudnionych jest ok. 27 proc. pracowników, najwięcej w Europie. W Polsce na etacie pracuje ponad 13 mln osób. Blisko 9 mln ma umowy na czas nieokreślony, reszta pracuje na umowach na czas określony.
Jak informuje gazeta.pl, zgodnie z planowaną nowelizacją kodeksu pracy zawieranie umów na czas określony na 15 lat będzie niezgodne z nowymi zasadami. Jedną z kluczowych zmian ma być nowe brzmienie art. 251 kodeksu pracy: "Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech" - zapisano w projekcie.
7487203
1