Według danych odnotowanych przez bezpłatny skaner antywirusowy Panda ActiveScan, miniony miesiąc należał do trojanów oraz robaków internetowych. Zdecydowanie na prowadzenie wysunął się trojan Mhtredir.gen, wykorzystując lukę systemową, opisaną przez Microsoft w biuletynie MS04-013.
Wirus ten regularnie pojawia się w naszych rankingach od zeszłego roku. W Polsce zajął drugie miejsce pod względem ilości infekcji. Wyprzedził go po raz kolejny Shinwow.E (7,97%), który w kwietniu i marcu spowodował najwięcej infekcji w Polsce.
Pozostałe wirusy, jakie pojawiły się w naszej klasyfikacji to trojany, robaki oraz trojany typu backdoor. Warto wspomnieć tu o Netsky.P. Robak ten rozprzestrzenia się za pomocą poczty email oraz programów P2P, wykorzystując lukę w Internet Explorer, nazywaną Exploit/Iframe. Znaczna przewaga trojanów, jaka występuje od kilku miesięcy jest nadal kontynuowana. W dalszym ciągu obserwujemy równocześnie rosnącą ilość ataków, których motywem są korzyści finansowe.
Poniżej prezentujemy ranking najczęściej występujących wirusów, robaków i trojanów w Polsce i na świecie:
ŚWIAT Wirus - % infekcji
POLSKA Wirus - % infekcji
Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wyniosła 692 910, w Polsce - 39 750.
W prezentowanym rankingu Panda Software przedstawia również najczęściej występujące programy typu spyware. Programy szpiegujące nie dokonują bezpośrednio zniszczeń w systemach informacyjnych, atakują sferę prywatności użytkownika Internetu. Dzięki czemu może być on atakowany niechcianym spamem i reklamami, bez jego zgody.
Poniżej prezentujemy ranking najczęściej występujących programów typu spyware na świecie w miesiącu kwietniu:
Nazwa - % infekcji
Program typu spyware o nazwie ISTbar, podobnie jak inne programy szpiegujące w rankingu, jest typowym złośliwym kodem: dostaje się na komputer ofiary bez jej wiedzy (kamuflując się jako kontrolka ActiveX), instalując inne podobne kody: spyware, adware i dialery. Dodatkowo wyświetla na ekranie monitora okna pop-up o tematyce pornograficznej, dokonując modyfikacji strony startowej przeglądarki