Ponad 20 tys. producentów rzepaku w kraju otrzyma książkę „Technologia produkcji surowca” z najnowszymi zaleceniami na okres wiosenno-letni. Publikacja ukazała się właśnie drukiem w ramach projektu „Teraz rzepak, Teraz olej” prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju.
„Książka, którą wydaliśmy ma wspierać dalszy wzrost wyników produkcyjnych, uzupełnić wiedzę i podpowiadać rozwiązania, dzięki którym uprawa rzepaku będzie satysfakcjonująca” – mówi Ewa Myśliwiec, dyrektor biura PSPO.
„Technologia produkcji surowa” ukazała się w dwóch częściach. Część pierwszą od wyboru odmiany do ochrony w stadium rozety producenci rzepaku otrzymali w lipcu 2009 r. i dotyczyła ona wyłącznie rzepaku ozimego. Natomiast część druga zawiera zalecenia od diagnozy przezimowania plantacji do zbioru dla formy ozimej oraz od wyboru odmiany do zbioru dla formy jarej. Obie publikacje zostały przygotowane pod redakcją wybitnej osobowości branży prof. dr hab. dr h.c. Wojciecha S. Budzyńskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Materiał zawarty w obu publikacjach jest obszerny, ale to właśnie w szczegółach tkwi sedno i powodzenie całej uprawy. Wszak rzepak to uprawa dla profesjonalistów.
W ramach projektu „Teraz rzepak, Teraz olej” ukazały się dotychczas następujące tytuły: „Kodeks dobrej praktyki produkcji rzepaku” (2008), „Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda” (2009), „Technologia produkcji surowca” (część I, 2009; część II, 2010), „Pasze rzepakowe w żywieniu zwierząt” (2010). Publikacje otrzymują regularnie dostawcy rzepaku do zakładów tłuszczowych, będących członkami PSPO. Można je także zamówić bezpłatnie w wersji elektronicznej poprzez stronę internetową www.pspo.com.pl .