biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Najbliższe inwestycje SGGW

5 października 2007
Centrum wodne, stadion lekkoatletyczny oraz centrum konferencyjne to najbliższe inwestycje SGGW.
Na pierwszy ogień pójdzie budowa Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska, tak zwane Centrum Wodne. Prace budowlane rozpoczną się 9-go października br. SGGW otrzyma na budowę centrum ok. 9 mln euro z funduszy UE. Projekt znalazł się na liście kluczowych inwestycji na lata 2007-2013 Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”.

Na powierzchni 1,5 hektara powstanie model rzeki oraz budynek badawczo-dydaktyczny. Obiekt będzie dostępny dla wszystkich. Tu będzie można przyjść nie tylko z próbkami wody z kranu czy ze studni na działce, żeby je przebadać w laboratoriach, ale także na spacer wzdłuż sztucznej rzeki, która będzie płynęła „z gór do jeziora” – mówi prof. dr hab. Tomasz Borecki, rektor SGGW. Na własne oczy będzie można zobaczyć w jaki sposób spiętrza się wodę oraz jakie rośliny rosną wzdłuż rzeki. Będzie to otwarty teren, po którym można swobodnie spacerować. Woda to światowy problem na najbliższe stulecia, dlatego będziemy badać i uczyć, w jaki sposób ją magazynować i ograniczać zużycie – wyjaśnia profesor Tomasz Borecki. Centrum Wodne będzie największym krajowym obiektem badawczym zajmującym się problematyką wody, skupiającym laboratoria z rożnych dziadzin. Będzie to także poligon doświadczalny dla naukowców i naszych studentów.
Kolejną inwestycją Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z której skorzystają nie tylko studenci, ale także warszawiacy, będzie nowoczesny stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z trybunami dla ponad 2 000 osób.

Jest to kompleks boisk sportowych, między innymi: stadion dla wszystkich dyscyplin lekkoatletycznych z 8. bieżniami, pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, boisko treningowe do piłki nożnej, boiska do koszykówki i piłki ręcznej, siatkówki i siatkówki plażowej oraz korty tenisowe. Obok tych obiektów zostanie wybudowane \ zaplecze areny oraz Katedry Pszczelarstwa SGGW. W pobliżu tych zabudowań staną ule pszczele. Każdy będzie mógł kupić miód z pasieki.
Teren rekreacyjny wokół stadionu będzie ogólnie dostępny. Mieszkańcy Warszawy będą mogli sobie zorganizować grilla, odpocząć przy fontannie i pospacerować w parku. Powierzchnia całkowita objęta projektem to blisko 6 hektarów. Rozpoczęcie budowy jest zaplanowane na jesień tego roku.
Być może już w przyszłym roku uczelnia rozpocznie budowę dużego centrum konferencyjnego. Obecnie trwają prace projektowe. Aula główna pomieści 2 000 osób. Podziemny parking na 500 samochodów już jest. W pobliżu centrum, w dalszej kolejności, powstanie hotel.
Ale to nie wszystkie inwestycje zaplanowane przez władze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W najbliższych 2-3 latach uczelnia wybuduje między innymi budynek w którym będzie się mieściła kolekcja roślin. Powstanie także centralna monitorownia, czyli centrum ochrony, wykorzystujące kamery jakie zostaną zainstalowane w całym kampusie. Ponadto SGGW cały czas rozbudowuje i unowocześnia własne zakłady doświadczalne, które są praktycznymi ośrodkami naukowymi i dydaktycznymi.
Punktem wyjścia do realizacji wszystkich tych planów są oczywiście pieniądze – mówi prof. dr hab. Alojzy Szymański, prorektor ds. rozwoju SGGW. Część funduszy już mamy po zbyciu niektórych naszych nieruchomości, np. na warszawskim Grochowie, w Wilanowie i w Konstancinie. Senat uczelni już kilka lat temu zdecydował o budowie jednego kampusu na Ursynowie w Warszawie oraz, że każda zdobyta złotówka ma być przeznaczona na rozbudowę uczelni i jej zaplecza naukowego i dydaktycznego – wyjaśnia profesor Szymański. Ale znaczną część pieniędzy na dokończenie zaplanowanych inwestycji SGGW chce zdobyć, korzystając z  unijnych funduszy rozwoju regionalnego.
Uroczyste rozpoczęcie budowy Centrum Wodnego odbędzie się 9-go października br. o godz. 14.30, przy Ul. Nowoursynowskiej 159, w Kampusie SGGW na warszawskim Ursynowie.

POWIĄZANE

YouGov: w pierwszym kwartale 2025 roku Polacy wydali blisko 10 mld zł na mięso i...

Globalna transformacja energetyczna nie może ominąć Polski Odnawialne źródła ene...

Stanowcze ostrzeżenie Carmen Crespo Díaz Reagując na propozycję Komisji w sprawi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę