Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nadciąga sztorm

28 września 2007
Polscy rybacy nie przejęli się unijnym zakazem połowów dorszy i coraz śmielej wypływają w morze. Do tej pory nielegalnie złowiono prawie 4 tony ryb. To dopiero początek – twierdzą rybacy, tym bardziej, że większość z nich opowiada się za dalszym łamaniem zakazu. Rząd w tej sprawie jak na razie milczy. Za to Bruksela już nie i grozi unijnym trybunałem.

W ładowniach kutrów z Jastarni, z Chłopów i z Kołobrzegu, znaleziono spore ilości dorszy. Rybacy nie ukrywali, że pochodzą one z nielegalnych połowów. A ci, którzy zakazu jeszcze nie złamali nie wykluczają, że wkrótce wypłyną w morze.

Mimo złamania unijnego zakazu – kar nie będzie – zapowiada ministerstwo gospodarki morskiej. Zdaniem Marka Gróbarczyka, choć Polska nie popiera łamania unijnego zakazu, to nie można w tej sytuacji karać rybaków.

Marak Gróbarczyk Ministerstwo Gospodarki Morskiej: - Nie chcemy w ogóle poruszać tego tematu ponieważ widzimy tu zdecydowane działanie Unii Europejskiej w stronę likwidacji polskiej floty.

Wielu rybaków ma jednak nadzieję, że wciąż są szanse na rozwiązania ratujące polskie jednostki, którym grozi bankructwo.

Wczoraj Bruksela podtrzymała wydany wcześniej zakaz połowów dorszy na Bałtyku Wschodnim. To oznacza, że rządowe dane o znacznie większych zasobach ryb nie przekonały unijnych urzędników. Komisja Europejska wciąż czeka, aż polski rząd sam rozwiąże problem z rybakami i ukarze właścicieli jednostek łamiących zakaz. Utrzymywanie nielegalnych połowów może postawić Polskę przed unijnym trybunałem i narazić na wysokie kary finansowe.


POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę