Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że pomimo utrzymujących się od początku bieżącego roku spadków cen mleka, cały czas dynamicznie rośnie jego skup. Co więcej, w ostatnich miesiącach dynamiki wzrostu jeszcze przyspieszyły. Według danych GUS we wrześniu br. krajowe mleczarnie skupiły 865,7 mln litrów surowca, czyli o 8,4 proc. więcej niż przed rokiem.
Łącznie od początku 2014 r. skup mleka wyniósł 7837,7 mln litrów mleka, tj. był o 7,9% wyższy w relacji rocznej.
Wysoka podaż surowca w trzech pierwszych kwartałach br. przełożyła się na wzrost produkcji większości przetworów mleczarskich. Dynamiczne zmiany, stymulowane rozwijającym się eksportem, obserwowane są przede wszystkim na rynku mleka w proszku. Według danych GUS w okresie styczeń - wrzesień br. jego produkcję zwiększono o 63% w relacji rocznej do 174 tys. t.
W tym samym czasie w zakładach mleczarskich wzrosła również produkcja masła - o ponad 6% w relacji rocznej do 135 tys. t - oraz serów - zarówno dojrzewających (o ponad 1% do 231 tys. t) jak i świeżych (o 0,9% do 302 tys. t).
Nieco odmiennie kształtuje się sytuacja na rynku mleka płynnego oraz jogurtów. Według danych GUS, w analizowanym okresie przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 49 osób wytworzyły 2051 mln litrów mleka płynnego, tj. o ponad 7% mniej w relacji rocznej oraz 323 mln litrów jogurtów, co oznacza spadek o ponad 3%. Niemniej, już w samym wrześniu produkcja jogurtów przewyższyła ubiegłoroczny poziom o ponad 3%. Jest dość duże prawdopodobieństwo, że w IV kwartale br. niższe ceny detaliczne i dotychczasowa poprawa sytuacji gospodarczej w kraju przełożą się na wzrost konsumpcji artykułów płynnych, a co za tym idzie ich produkcji.