Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nadal drożeją pasze przemysłowe

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, marzec był już trzecim z rzędu miesiącem, w którym drożała większość pełnoporcjowych mieszanek paszowych. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanych w dniu 19.04 za najpopularniejsze pełnoporcjowe mieszanki paszowe trzeba było zapłacić o 1-2 proc. więcej niż w lutym. Wyjątkiem były jedynie pasze prestarter/starter dla trzody chlewnej oraz pasze mlekozastępcze dla bydła. Największe wzrosty dotyczyły pasz pełnoporcjowych dla loch.
Mimo obserwowanych w ostatnich miesiącach wzrostów, większość pasz jest dzisiaj wciąż nieco tańsza niż na wiosnę ubiegłego roku, kiedy ceny osiągały rekordowo wysokie poziomy. Z drugiej strony trzeba jednak przyznać, że ceny pasz historycznie nadal są wysokie. Pasze pełnoporcjowe grower/finisher dla trzody chlewnej, kurcząt i indyków są dziś o 15-18 proc. droższe niż przeciętnie w latach 2007-11.
Prognozujemy, że dane ministerstwa za kwiecień pokażą dalszy wzrost cen pasz przemysłowych. Z jednej strony będzie to efekt przeniesienia się na ceny pasz wzrostów cen zbóż notowanych na rynku krajowym w lutym oraz marcu bieżącego roku. Wzrost może być również napędzany wyższymi cenami śruty sojowej na rynkach światowych. W połowie marca na giełdzie w Chicago była ona o około 12 proc. droższa niż w połowie lutego. Co więcej, krajowego rynku przed podwyżkami nie chronił w tym okresie umacniający się złoty - kurs wobec dolara był w tym okresie stabilny.
Prawdopodobnie w maju wzrosty cen pasz jeszcze bardziej przyśpieszą. W ostatnich tygodniach bardzo szybko rosną ceny krajowych zbóż paszowych. W połowie kwietnia były one w zależności od gatunku o 10-20 proc. wyższe niż w połowie marca. Co więcej, bardzo szybko rosną również światowe ceny śruty sojowej. W połowie kwietnia były one o około 7-10 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej. Dodatkowo w ostatnich tygodniach złoty osłabił się wobec dolara. W połowie marca za dolara trzeba było zapłacić około 3,15 zł, a obecnie około 3,20 zł.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę