Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nad morzem brakuje wody pitnej

16 grudnia 2004

Nad morzem brakuje wody. Unia Europejska chce pomóc, ale samorządowcy się pokłócili i pieniądze prawdopodobnie przepadną.

Dziwnów, Międzyzdroje i Wolin mają kłopot z wodą pitną. Brakuje jej niemal codziennie. Najgorzej jest podczas wakacji, gdy przyjeżdżają turyści. "To groźba katastrofy ekologicznej. Za kilka lat na wyspie zabraknie wody pitnej" - alarmuje Ewa Halicka, szefowa Związku Gmin Wyspy Wolin.

Ratunkiem jest budowa nowego ujęcia wody na środku wyspy. Dziwnów, Międzyzdroje i Wolin założyły związek, by razem starać się o pieniądze z Unii. Inwestycja, którą zaplanowały gminy ma kosztować 83 miliony złotych. Większość pieniędzy daje Unia Europejska. Warunkiem jest przygotowanie projektu ze wszystkimi szczegółami. I o te szczegóły pokłócili się lokalni politycy. Pieniądze mogą przepaść, bo stara się o nie kilkanaście innych gmin w Polsce - pisze "Głos Szczeciński".

Punktem zapalnym jest spółka, która odpowiadałaby za przebieg inwestycji i rozdział pieniędzy. Związek Gmin Wyspy Wolin proponuje, by taki zakład stworzyć z istniejących w trzech gminach zakładów gospodarki komunalnej. "To najlepsze rozwiązanie, gdyż Unia daje pieniądze na programy, w których wiadomo kto i za co odpowiada" - tłumaczy dziennikowi Ewa Halicka. "Stanowisko burmistrza Dziwnowa to zaprzepaszczenie wspólnego dorobku".

Burmistrz Dziwnowa Zbigniew Zwolan krytykuje ten pomysł. Obawia się, że jedna spółka spowoduje zamieszanie w gminach, zwolnienia pracowników i wzrost opłat za wodę. Dlatego proponuje powołanie nie jednej, a trzech spółek. "Jak będziemy osobno występować po pieniądze, nic z tego nie będzie" - twierdzi Ewa Halicka.

Podobnie uważa Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie, który pośredniczy w pozyskiwaniu pieniędzy z Unii. "Unia preferuje duże podmioty, które starają się o pieniądze. Małe mają niewielkie szanse" - wyjaśnia Krystyna Kołodziejczak, dyrektor biura w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - informuje "Głos Szczeciński".


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę