Prezydent podpisał nowelę wprowadzającą kwotową waloryzację emerytur i rent w 2012 r. Podpisał i... skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.
- Prezydent podziela przesłanki, jakie stoją za tą ustawą, których celem jest poprawa sytuacji osób o najniższych świadczeniach emerytalnych i rentowych" - poinformowała we wtorek podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka. Dodała, że inflacja w ostatnich kilku latach szczególnie dotknęła osoby mające niskie świadczenia i był to argument, który wziął pod uwagę prezydent.
Waloryzacja emerytur i rent, zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), jest przeprowadzana corocznie od 1 marca. Uwzględnia się przy niej procentowy wskaźnik, którego główną podstawą obliczenia jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym. Oznacza to, że świadczenia te są podwyższane o ten sam procent, w związku z tym im niższe świadczenie, tym niższa kwota podwyżki. Również minimalne emerytury i renty wzrastają w tym samym tempie. Renty z KRUS-u są stosunkowo niskie, dlatego też taka waloryzacja jest korzystna także dla większości emerytowanych rolników.
13 stycznia 2012 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje waloryzację kwotową. Wszystkie świadczenia mają być podwyższone o tę samą kwotę – 71 zł.
Taka regulacja będzie jednak rozwiązaniem przejściowym. Ma obowiązywać od marca 2012 roku jedynie do końca lutego 2013 roku. Potem, czyli od marca 2013 roku, ma nastąpić powrót do waloryzacji procentowej.