Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Na świecie tanieje ropa

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że po silnych wzrostach we wrześniu i na początku października spowodowanych zaostrzona sytuacją polityczną na Bliskich Wschodzie w ostatnim kwartale 2012 r. cena ropy naftowej Brent charakteryzowała się lekką tendencją spadkową i wynosiła średnio ok. 110 USD za baryłkę.
Poza złagodzeniem konfliktu na linii Izrael- Iran przyczyniła się do tego nadpodaż surowca na światowych rynkach oraz osłabienie gospodarcze w Chinach, które są jednym z głównych odbiorców ropy. Prognozy dotyczące przyszłych cen ropy są zróżnicowane, jednak wśród ekspertów przeważają opinie wskazujące na kontynuację trendu spadkowego. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2013 r.
Średnia cena ropy Brent, Dubaj i WTI spadnie o ok. 1 proc. do 105,1 USD za baryłkę. Głównym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się cen ropy będzie kondycja najbardziej uprzemysłowionych gospodarek świata. Przewidywane spowolnienie gospodarcze w Europie przyczyni się do spadku popytu na ropę w szczególności w I połowie 2013 r. Duża niepewność dotyczy sytuacji w USA - z jednej strony wydaje się , że w ostatnich miesiącach gospodarka wchodziła na ścieżkę lekkiego ożywienia, co przekłada się na wzrost zapotrzebowania na surowce energetyczne, z drugiej strony istnieje ryzyko związane z rozwiązaniami problemów fiskalnych, co może wpłynąć na zahamowanie wzrostu gospodarczego. Należy jednak zaznaczyć, że słaby popyt rozwiniętych gospodarek będzie rekompensowany przez zwiększające się zapotrzebowanie ze strony krajów rozwijających się. Natomiast niezmiennie na spadek notowań ropy powinna wpływać nadpodaż surowca na świecie. Przyczynia się do niej rosnące wydobycie w USA, które wg Międzynarodowej Agencji Energii w ciągu 8 lat staną się największym producentem ropy na świecie. Jednocześnie w perspektywie długoterminowej na spadek cen i popytu będzie wpływała rosnąca presja na wzrost efektywności energetycznej wspierana przez restrykcyjne wymogi środowiskowe.
Natomiast największym zagrożeniem mogącym wywołać wzrost cen ropy jest ryzyko zaostrzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie, choć wg analityków XTB w obliczu złagodzenia sytuacji na koniec 2012 r. i problemów gospodarczych Iranu, rozwiązanie zbrojne jest mało prawdopodobne. Powyższe czynniki wywołujące spadek cen ropy powinny przełożyć się na spadek cen hurtowych paliw w Polsce, który będzie wspomagany przez przewidywane umocnienie się złotego wobec dolara.
Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze obniżka cen hurtowych znajduje odzwierciedlenie w kształtowaniu się cen detalicznych. Jednak w obliczu osłabienia gospodarczego w I połowie 2013 r. ceny detaliczne powinny spadać , choć wg specjalistów E-petrol trwała obniżka cen benzyny poniżej 5 zł/litr jest mało prawdopodobna. W II połowie 2013 r. wraz z ożywieniem się sytuacji gospodarczej ceny paliw mogą ponownie wzrosnąć.
 


POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę