Chłop to też człowiek pisał w swoich kazaniach Piotr Skarga stając w obronie mieszkańców wsi. Los kmieci nie był też obojętny Andrzejowi Fryczowi Modrzewskiemu. Dziś na straży chłopskich interesów stoją izby rolnicze, które są nieocenionym partnerem w staraniach o przywracanie społecznego prestiżu zawodu rolnika, w ukazywaniu całemu społeczeństwu wielu funkcji, jakie aktualnie rolnik pełni na rzecz całego społeczeństwa.
Rok 2015 jest szczególny izb rolniczych, ponieważ z dniem 4 kwietnia 2015 r. kończy się IV kadencja samorządu rolniczego. Zakończenie kadencji i przygotowania do nowych wyborów stanowi doskonałą do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczenia nowych celów i zadań. Skłania również do refleksji, wspomnień i przemyśleń.
Pomorska Izba Rolnicza jest instytucją pozarządową, niezależną jednostką samorządu rolniczego o charakterze niedochodowym. Podstawą prawną funkcjonowania izb rolniczych w Polsce jest ustawa z dniach 14 grudnia 1995 roku o izbach rolniczych. Jako samorząd izba jest partnerem dla władz wojewódzkich oraz samorządu terytorialnego, przy podejmowaniu decyzji dotyczących wsi i rolnictwa województwa pomorskiego.
Główny zadaniem i celem izby jest pomoc w rozwiązywaniu problemów rolnictwa województwa pomorskiego i reprezentowanie interesów rolników. Do najistotniejszych zadań realizowanych przez PIR należą: występowanie do organów administracji rządowej z inicjatywą w zakresie regulacji prawnych oraz opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń, współpraca z Agencjami Rządowymi we wdrażaniu w życie nowych zasad funkcjonowania rynków rolnych i pozyskiwanie funduszy z UE, uczestnictwo w akcjach promujących nowoczesny styl gospodarowania przy wykorzystaniu środków finansowych dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, współorganizowanie i uczestnictwo w targach i wystawach promujących producentów rolnych. Ponadto wydawanie opinii w sprawie przekwalifikowania gruntów rolnych i leśnych na inne cele, godzące potrzeby rolników i mieszkańców tworzących nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich. Uczestnictwo w akcjach promujących nowoczesny styl gospodarowania przy wykorzystaniu środków finansowych dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, pozwalające na istotne inwestycje w gospodarstwach oraz tworzenie dodatkowych źródeł dochodu. Działania na rzecz rozwoju infrastruktury rolnictwa i wsi oraz poprawy struktury agrarnej poprzez uczestnictwo w przetargach i restrukturyzacji gospodarstw po byłych PGR.
Izba działa na rzecz tworzenia rynków rolnych oraz poprawy warunków zbytu płodów i produktów rolnych. Przekazuje rolnikom wiedzę z zakresu nowych odmian roślin uprawnych, technologii produkcji, chowu zwierząt i wielu innych istotnych dla rolnictwa zagadnień.
Z zakresu ustawodawstwa izba zapoznaje rolników ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej oraz mechanizmami dotyczącymi funkcjonowania Wspólnego Rynku Rolnego.
Wszystkie działania Pomorskiej Izby Rolniczej przyporządkowane są w praktyce jednemu celowi : rzetelnej pracy na rzecz środowiska wiejskiego województwa pomorskiego.