Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Na Śląsku zainwestują 2,4 mln zł na rozwój internetu na wsi

3 grudnia 2015
Do 22 marca samorządy z dotkniętych tzw. wykluczeniem cyfrowym terenów woj. śląskiego mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów służących udostępnieniu mieszkańcom - głównie wsi - szerokopasmowego internetu. Do podziału jest 12,4 mln zł.
Projekty w tym zakresie mogą liczyć na środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach puli przeznaczonej na podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej.
Jak powiedział PAP Bartosz Góra z wydziału terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do trzech czwartych tzw. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Projekty mogą dotyczyć zarówno tworzenia i umożliwienia dostępu do infrastruktury szerokopasmowego internetu, jak i modernizacji takiej infrastruktury.
W woj. śląskim jest ok. 700 miejscowości uznanych za wykluczone cyfrowo. To takie miejsca, gdzie poziom nasycenia usługami dostępu do szerokopasmowego internetu o przepustowości minimum 2 Mb/s wynosi mniej niż 30 proc. Na tych terenach nie są realizowane ani inwestycje wynikające z porozumienia Telekomunikacji Polskiej i Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ani przedsięwzięcia finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Z danych wynika, że najlepszy dostęp do internetu mają mieszkańcy centralnej części woj. śląskiego, a najwięcej "białych plam" jest na północy i południu regionu, m.in. w powiatach bielskim, cieszyńskim, żywieckim, częstochowskim, kłobuckim, myszkowskim, lublinieckim czy zawierciańskim. W wielu miejscowościach stopień nasycenia usługami dostępu do internetu to zaledwie kilkanaście procent, a są również takie, gdzie internetu nie ma w ogóle.
Bariery w dostępie do internetu są również w powiatach nieodległych od centrum aglomeracji katowickiej, jak powiat gliwicki, tarnogórski, będziński czy siewierski. Trudności są też w powiatach pszczyńskim, raciborskim, rybnickim i wodzisławskim. Spośród większych miast aglomeracji na liście znalazły się Siemianowice Śląskie.
Wypełnione wnioski aplikacyjne wraz z załącznikami należy składać w sekretariacie wydziału terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego w Katowicach.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę