Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Na Ślasku powstaje szlak kulinarny

3 sierpnia 2012
Rolada, kołocz i krupniok to najbardziej znane wizytówki kuchni woj. śląskiego. W ostatnim czasie w regionie promowane są również mniej popularne potrawy - powstają szlak kulinarny i portal internetowy, a wytwórcy starają się o prawną ochronę kolejnych produktów.
Typowa kuchnia śląska kojarzona jest z ciężkimi, sycącymi potrawami lub słodkimi ciastami. Całe województwo obejmuje jednak obszar wykraczający historycznie, a więc też kulinarnie, poza obszar kultury i tradycji górnośląskiej.


Stąd na organizowanej od dwunastu lat regionalnej edycji konkursu "Nasze kulinarne dziedzictwo" pojawiają się - i zwyciężają - takie tradycyjne potrawy, jak np. wywodzące się ze Śląska Cieszyńskiego kapuściochy (posypywane cukrem i cynamonem placuszki z liściem kapusty) czy wytwarzana w Zagłębiu Dąbrowskim nalewka strzemieszycka (na bazie pitnego miodu z dodatkiem likieru wiśniowego).

Wiosną tego roku Śląska Organizacja Turystyczna zaczęła wybierać najlepsze restauracje w województwie, serwujące regionalne potrawy. Ma to być pierwszy krok do stworzenia Szlaku Kulinarnego "Śląskie Smaki", dzięki któremu turyści dowiedzą się, gdzie można dobrze zjeść, a restauratorzy będą mogli liczyć na promocję. Certyfikacja ma potwierdzać, że podawane w lokalach dania regionalne są najwyższej jakości, robione według tradycyjnych receptur i z najlepszych składników.

Lokale, które znajdą się na Szlaku, będą korzystały m.in. ze specjalnego oznakowania, wydawnictw i prezentacji na stronie projektu slaskiesmaki.pl. Coroczną kulminacją działalności promocyjnej ma być już organizowany od siedmiu lat konkurs kulinarny Festiwalu "Śląskie smaki" - związany z regionalną edycją ogólnopolskiego konkursu "Nasze kulinarne dziedzictwo".

Działająca strona slaskiesmaki.pl zawiera m.in. przepisy na regionalne potrawy, również gotowane w trakcie kolejnych edycji festiwalu. Samych tylko dań głównych - nieraz powtarzających się, choć w różnych wariantach - zebrano tam dotąd blisko 120. Strona może być np. źródłem wiedzy, jak zrobić śląską roladę, upiec kołocza czy przyrządzić krupnioka.

Śląska rolada jest znana w innych częściach kraju jako zraz. W tradycyjnej wersji powinna powstawać z wołowiny, z nadzieniem w postaci paseczków boczku, kiszonego ogórka, ew. cebuli, kiełbasy i czerstwego chleba. Niedopuszczalne jest mielenie nadzienia. Rolada łączona bywa najczęściej z ciemnymi kluskami (ziemniaczanymi) i modrą, czyli czerwoną kapustą.

Kołocz śląski to prostokątny wypiek z ciasta drożdżowego, występujący w czterech odmianach: z posypką (bez nadzienia), z nadzieniem serowym, makowym i jabłkowym. W ub. roku kołocz wypiekany w woj. opolskim i historycznie górnośląskiej części woj. śląskiego trafił na listę chronionych produktów regionalnych Unii Europejskiej - jako 29. produkt z Polski.

Inny sztandarowy produkt kuchni regionalnej, krupniok, czyli kaszanka, ma od dwóch lat swoje coroczne święto organizowane w zabytkowej katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Również krupniok może zostać objęty ochroną unijnych przepisów. Wspólną recepturę krupnioka do unijnego systemu Chronionych Oznaczeń Geograficznych wiosną tego roku zaczęli ustalać producenci wędlin z woj. opolskiego i śląskiego.

Na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa z ok. 900 umieszczonych produktów, potraw i napojów, z woj. śląskiego pochodzi ponad 120 pozycji.

Producenci z woj. śląskiego zarejestrowali tam m.in. chleb "herbski", ciastka ze szpyrek, ciulim lelowski, krupniok śląski, murzin wielkanocny, porębskie prażonki, ser klagany, ser wołoski wędzony, marmeladę z dyni po cieszyńsku, kołocz weselny cieszyński, smalec gęsi z Siewierza czy jurajski żur na grzybach.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę