Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Na przełomie marca i kwietnia drożały pszenica i wieprzowina, taniał drób

5 stycznia 2016
Na przełomie marca i kwietnia rosły ceny pszenicy, żyta i wieprzowiny, a spadały drobiu, jęczmienia i kukurydzy. Wzrosty cen żywca wołowego i odtłuszczonego mleka w proszku wyhamowały - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego - podaje PAP.
PAP informuje, że według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 28.03-03.04.2011 r. przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 961 zł/t, tj. nieznacznie (o 0,4 proc.) wyższym niż w poprzednim tygodniu i o ponad 1 proc. wyższym niż przed miesiącem.
Za żyto konsumpcyjne w krajowym skupie średnio uzyskiwano 794 zł/t, tj. o 3 proc. więcej niż tydzień wcześniej. Ziarno to było jednak o prawie 3 proc. tańsze niż przed miesiącem.
Cena skupu jęczmienia paszowego średnio w kraju obniżyła się do 785 zł/t. Była ona o 0,5 proc. niższa od notowanej w poprzednim tygodniu i o blisko 1 proc. niższa niż miesiąc wcześniej.
Za kukurydzę płacono przeciętnie 919 zł/t wobec 918 zł/t tydzień wcześniej. Cena ta była o blisko 2 proc. wyższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku pszenica konsumpcyjna i jęczmień paszowy na przełomie marca i kwietnia 2011 r. były 2 razy droższe, a żyto konsumpcyjne 2,5 razy droższe. W tym czasie ziarno kukurydzy podrożało o 84 proc.
Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej wynika, że w dniach 28.03-03.04.2011 r. za 1 kg żywca wieprzowego dostawcy w Polsce otrzymywali przeciętnie 4,36 zł, tj. o 0,8 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o 6 proc. więcej niż przed miesiącem oraz o 19 proc. więcej niż rok wcześniej.
Po pięciu tygodniach systematycznego wzrostu, nastąpiła nieznaczna obniżka krajowych cen skupu żywca wołowego. W dniach 28.03-03.04.2011 r. w Polsce zakłady mięsne skupowały bydło przeciętnie po 5,44 zł/kg wobec 5,47 zł/kg w poprzednim tygodniu. Było to jednak o 4 proc. więcej niż przed miesiącem i o 22 proc. więcej niż rok wcześniej.
Na przełomie marca i kwietnia br., pomimo kolejnej obniżki, ceny skupu kurcząt brojlerów kształtowały się na bardzo wysokim poziomie. Za kurczęta brojlery płacono średnio 3,79 zł/kg wobec 3,80 zł/kg w poprzednim tygodniu. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca kurczęta skupowano po cenie o 1,5 proc. wyższej, a w odniesieniu do notowań przed rokiem o 19 proc. wyższej.
Z kolei w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku, od początku 2011 r. do końca marca krajowe ceny wykazywały tendencję wzrostową. Na przełomie marca i kwietnia br. uległa ona zahamowaniu. W tym czasie za OMP płacono 9,80 zł/kg, tj. nieznacznie (o 0,4 proc.) mniej niż w poprzednim tygodniu.
Od początku marca br. w zbycie pełnego mleka w proszku przeważają spadki cen. W dniach 28.03-03.04.2011 r. ceny tego produktu wyniosły 12,12 zł/kg i były o 4 proc. niższe niż tydzień wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca OMP było o 2 proc. droższe, podczas gdy PMP o 6 proc. tańsze.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę