Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Na Poleko o lasach

17 listopada 2004

Najbliższe lata upłyną Polsce na dostosowaniu do unijnych standardów ekologicznych – podkreślał Jerzy Swatoń, minister środowiska na konferencji otwierającej tegoroczną edycją targów Poleko. – Naszą szczególną wartością, jaką wnosimy do Europy są lasy – ocenia minister.

Resort pracuje dziś m. in nad zupełnie nowym prawem o handlu emisjami, przygotowywane są też głębokie zmiany wielu innych, obowiązujących już ustaw, jak choćby prawo wodne i prawo o gospodarce odpadami. Kolejne projekty dotyczą m. in. przekazania niektórych kompetencji wojewodów, w zakresie ochrony środowiska, marszałkom województw.

W resorcie zastanawiają się też nad innym niż dotąd funkcjonowaniem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Minister Swatoń chętnie widziałby zamiast 17 niezależnych funduszy, jak to określił ich wzajemne powiązanie w formie „węża funduszowego”
Janusz Dawidziuk, szef Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przypomina, że w tym roku mija 80-lat od powołania instytucji, którą kieruje.

Dyrektor Dawidziuk podkreśla, jakie znacznie ma dla Polski prawidłowa gospodarka leśna: W odróżnieniu od państw starej Unii 80 proc. polskich lasów to lasy państwowe, ogólnodostępne. Mają one znaczenie nie tylko gospodarcze, ale i rekreacyjne dla ogółu społeczeństwa.

W polskich warunkach łatwiej o gospodarkę leśną opartą na profesjonalistach – przekonuje. Jako przykład podaje okres powojenny, kiedy to procentowy udział lasów w powierzchni kraju wzrósł z 21,5% (rok 1945) do 28% w roku bieżącym. W dodatku są to lasy coraz starsze, o dużej bioróżnorodności i wciąż rosnącym udziale gatunków liściastych.

Polskie lasy przetrwały już najtrudniejszy okres transformacji – ustawa o lasach z 1991 roku była jedną z pierwszych, określających nowy sposób funkcjonowania państwa. W latach 90-tych udało się też, nie bez trudności, przesunąć 80 tys. ludzi z poszczególnych oddziałów dyrekcji lasów państwowych do sektora usług dla leśnictwa.

Dyrektor Dawidziuk dziś widzi się w roli strażnika – Gospodarka, przemysł wchłonęłyby dużo więcej drewna, niż otrzymują. My jednak skutecznie opieramy się naciskom by prowadzić taką eksploatację lasów, która byłaby szkodliwa dla ich dobrego stanu – zapewnia. - Rynek to nie wszystko – podkreśla.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę