W niedzielę 22 kwietnia Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie organizuje blok wydarzeń pt. ,,Przeszłość – przyszłośc’’.
- W ramach tego przedsięwzięcia planujemy zorganizować miedzy innymi imprezę plenerową pt.,, Jak rolnik orze, zobaczyć możesz’’ ukazującą stare i nowe rolnictwo, wystawę czasową pt.:,, Przeszłość- przyszłości’’. Wybrane przełomowe momenty w rozwoju rolnictwa i przetwórstwa żywności oraz otwarte seminarium w Pałacu na terenie folwarku pt. ,,Czy powinniśmy się bać’’? (godz. 11 -14) – mówi Mariusz Gąszczołowski, specjalista ds. Promocji i Marketingu MNRiPR w Szreniewie.
Impreza pt.: ,,Jak rolnik orze, zobaczyć możesz ma na celu ukazanie rolnictwa jako ważnej dziedziny działalności człowieka. Celem jej jest przybliżenie zwiedzającym pracy rolnika dawniej i współcześnie. Ukazanie przemian, jakie zachodziły w przeszłości oraz zachodzą w rolnictwie współcześnie. Organizacja imprezy ma na celu ukazanie zabytkowych maszyn i narzędzi pracy rolnika na tle ich współczesnych nowoczesnych odpowiedników. Towarzyszyć jej także będzie występ poznańskiego zespołu folkowego „Kapela z Orliczki” oraz wiele atrakcji i zabaw dla najmłodszych uczestników imprezy
Natomiast seminarium pt.: Czy powinniśmy się bać? w zamierzeniu ma poruszać problemy zastosowania zaawansowanych technologii m.in. w rolnictwie, przetwórstwie i produkcji żywności np.: genetycznej modyfikacji organizmów (GMO) oraz obaw i nadziei związanych z energetyką jądrową. Aby stworzyć zwiedzającym możliwość uzyskania wiedzy u źródła oraz rozwiania rodzących się wątpliwości do udziału w spotkaniu zaproszono znanych profesorów poznańskich uczelni. Otwarte dla publiczności seminarium poprowadzą wybitni naukowcy i specjaliści tego zagadnienia, profesorowie z Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.