Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MSP kończy prace nad projektem ustawy o nadzorze właścicielskim

9 lutego 2012
Za kilka tygodni projekt nowej ustawy o nadzorze właścicielskim powinien być gotowy i trafi do konsultacji międzyresortowych - dowiedziała się PAP w resorcie skarbu.
"Ministerstwo skarbu pracuje nad projektem ustawy o nadzorze właścicielskim. Szacujemy, że w ciągu kilku tygodni projekt powinien być gotowy i zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych" - powiedziała PAP rzeczniczka MSP Magdalena Kobos.
Według niej na razie jest za wcześnie, by mówić o konkretnych propozycjach. Kobos dodała, że będzie to projekt nowej ustawy, niemniej znajdzie się w nim wiele rozwiązań z poprzedniego projektu przygotowanego też przez MSP. "Odzwierciedlenie w projekcie znajdzie też kodeks dobrych praktyk, który minister skarbu opublikował w styczniu 2012 r." - zaznaczyła.
Pierwotny projekt ustawy o nadzorze właścicielskim przygotowało ministerstwo skarbu w rządzie poprzedniej kadencji. Dotyczył on kluczowych spółek Skarbu Państwa i miał na celu wprowadzenie skutecznych procedur konkursowych do rad nadzorczych i zarządów, tworzenie kadry menedżerskiej - odpolitycznionej i dobrze postrzeganej przez rynek. Przewidywał m.in. powołanie instytucji spółek kluczowych z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa, w których byłyby wprowadzone motywacyjne systemy wynagrodzeń.
Dokument przewidywał, że wybierani przez WZA kandydaci na członków rad nadzorczych musieliby otrzymać rekomendacje Komitetu Nominacyjnego. W 10-osobowym komitecie miałyby się znaleźć osoby z doświadczeniem i pozycją w świecie biznesu. Kandydatów mieliby zgłaszać ministrowie skarbu, gospodarki, finansów publicznych, instytucji finansowych, transportu, łączności oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Wiosną 2011 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie i rozpatrzyła go sejmowa komisja Skarbu Państwa. Do drugiego czytania i głosowania jednak nie doszło.
W styczniu br. ministerstwo skarbu zarekomendowało dobre praktyki w zakresie doboru kandydatów na członków organów 19 spółek o kluczowym znaczeniu. MSP zaznaczyło w komunikacie, że utrzymanie kontroli państwa nad spółkami samo w sobie nie gwarantuje im utrzymania silnej pozycji na otwartym rynku.
Zgodnie z zaleceniami MSP do organu spółki powinny być powoływane osoby, które m.in. posiadają wyższe wykształcenie, doświadczenie w zakresie zarządzania firmami i branży objętej przedmiotem działalności firmy. Ponadto osoby takie powinny cieszyć się nieposzlakowaną opinią oraz dawać gwarancję bezstronności.
Na liście spółek o kluczowym znaczeniu dla Skarbu Państwa znalazły się: Agencja Rozwoju Przemysłu, Bumar, Enea, Energa, Lotos, GPW, KGHM, Gaz-System, PGE, PKN Orlen, PGNiG, PKO Bank Polski, PZU, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń", Tauron, Totalizator Sportowy, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę