Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MSP chce sprywatyzować osiem giełd rolnych

5 stycznia 2016
Ministerstwo Skarbu Państwa chce uruchomić do końca listopada procesy prywatyzacyjne ośmiu giełd rolnych - powiedział w piątek PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. - Zaczynamy wybierać doradców prywatyzacyjnych dla tych spółek - dodał.
Chodzi o spółki: Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Elbląska, Zielonogórski Rynek Rolno-Towarowy, Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze w Gdańsku, Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Radomiu, Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce, Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego we Wrocławiu, Rolno-Przemysłowy Rynek Hurtowy Giełda Hurtowa w Legnicy, Beskidzki Hurt Towarowy w Bielsko-Białej.

Wiceminister skarbu poinformował, że w przypadku prywatyzacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach MSP czeka na zatwierdzenie prospektu przez Komisję Nadzoru Finansowego, ponieważ oferta publiczna jest skierowana do więcej niż 100 podmiotów. - Liczymy, że KNF zatwierdzi ten prospekt do końca listopada - powiedział. Do preferencyjnego zakupu akcji największego rynku hurtowego owoców, warzyw i kwiatów w Polsce jest uprawnionych ok. 800 osób.

W trakcie prywatyzacji są również należące do Skarbu Państwa cztery spółki inseminacyjne. Pierwszeństwo do kupna udziałów tzw. SHiUZ-ów mają ich pracownicy, producenci rolni oraz inseminatorzy. Uprawnionych jest w sumie ponad 409 tys. osób. Do 30 listopada mogą oni zapisywać się na akcje.

Chodzi o: Stację Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu oraz Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem.

- Obserwujemy największe zainteresowanie akcjami Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy. Liczba zapisów wśród rolników, inseminatorów i pracowników tej spółki jest kilkakrotnie wyższa niż liczba oferowanych im akcji. Jeżeli uprawnieni ostatecznie potwierdzą swoje zainteresowanie, to potrzebne będą na pewno redukcje - wyjaśnił wiceminister skarbu.

Dodał, że w przypadku spółek w Tulcach i Łowiczu uprawnione osoby zapisały się łącznie na około 100 proc. oferowanych przez Skarb Państwa akcji tych dwóch centrów.

- Najmniejsze zainteresowanie dotyczy walorów Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnem. Uprawnieni zapisali się łącznie na około 10 proc. akcji tej spółki - powiedział wiceminister skarbu.

Pytany, dlaczego jest tak mało chętnych na zakup akcji spółki w Krasnem, powiedział: "Być może wynika to ze struktury gospodarstw i specyfiki hodowców na południu Polski". Zaznaczył, że akcja informacyjna dotycząca wszystkich SHiUZ-ów jest podobna; zarządy spółek starają się dotrzeć z ofertą bezpośrednio do hodowców.

- W drugiej połowie listopada ocenimy sytuację w Krasnem. Jeżeli zainteresowanie ze strony rolników, inseminatorów i pracowników nie będzie wystarczające, to ewentualnie zaprosimy do tej prywatyzacji grupy producenckie, spółdzielnie oraz zrzeszenia i federacje rolników - dodał wiceminister.

Uprawnione osoby będą mogły uzyskać preferencyjny kredyt na zakup akcji spółek inseminacyjnych, a także gwarancje i poręczenia spłaty tych kredytów. Ma on być oprocentowany na 2 proc. w skali roku i można go będzie zaciągnąć na 8 lat. Będzie on dostępny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę