Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MRiRW: Tanieją zboża i wieprzowina

5 stycznia 2016
Wzrost podaży ziarna powoduje dalszy dynamiczny spadek cen jego skupu. Tanieje również wieprzowina - wynika z analizy ministerstwa rolnictwa. Według danych resortu, w dniach 18-24 sierpnia za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie płacono 571 zł/t, tj. o 2,6 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, o 25 proc. mniej niż przed miesiącem oraz o ponad 22 proc. mniej niż rok wcześniej.

Cena żyta konsumpcyjnego w analizowanym tygodniu ukształtowała się na poziomie 452 zł/t, tj. o 4,3 proc. niższym niż tydzień wcześniej, o prawie 29 proc. niższym niż przed miesiącem i o blisko 30 proc. niższym niż w analogicznym tygodniu ub.r.

Jęczmień paszowy potaniał w tym czasie do 469 zł/t, tj. o 10,6 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Jednocześnie była to cena o ok. 20 proc. niższa niż miesiąc i rok wcześniej.

Utrzymuje się spadek cen skupu żywca wieprzowego. Wádniach 18-24 sierpnia za trzodę chlewną płacono 4,45 zł/kg (bez VAT), tj. o 1,3 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o ponad 4 proc. mniej niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku żywiec ten był droższy o ponad 6 proc.

Od początku sierpnia br. rosną ceny skupu żywca wołowego. W przedostatnim tygodniu tego miesiąca za bydło uzyskiwano średnio 4,15 zł/kg (bez VAT), tj. nieznacznie więcej (o 0,3 proc.) niż przed tygodniem i o 3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jednak w odniesieniu do notowań sprzed roku żywiec ten był nieznacznie (o 0,6 proc.) tańszy.

Na względnie stabilnym poziomie utrzymują się ceny skupu kurcząt typu brojler. Tak jak w poprzednim tygodniu zakłady płaciły za nie 3,30 zł/kg (bez VAT) wobec 3,28 zł/kg przed miesiącem i 3,29 zł/kg przed rokiem.

Natomiast indyki w ciągu tygodnia podrożały o 1,1 proc.. Skupowano je po 3,97 zł/kg (bez VAT), tj. po cenie o ponad 2 proc. niższej niż przed miesiącem i o 13 proc. niższej niż rok wcześniej.

Ponownemu spadkowi uległy ceny odtłuszczonego mleka w proszku. W analizowanym tygodniu średnia cena OMP w zbycie ukształtowała się na poziomie 7,16 zł/kg (bez VAT) i była o ponad 2 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie produkt ten był 7,6 proc. tańszy niż przed miesiącem i o ok. 48 proc. tańszy niż rok wcześniej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę