Resort rolnictwa rozpoczyna szeroką dyskusję na temat kształtu płatności bezpośrednich w nowej perspektywie finansowej, które obowiązywać będą w Polsce od 2015 r. Konsultacje społeczne potrwają do 11 lipca br. Ministerstwo Rolnictwa i rozwoju Wsi czeka na opinie i sugestie wszystkich, szczególnie rolniczych środowisk, które należy kierować na adres: konsultacje.platnosci@minrol.gov.pl.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponuje, między innymi, wdrożenie płatności dodatkowych na bazie środków przesuniętych z II-go filaru WPR (25%), ukierunkowując to dodatkowe wsparcie na grupę gospodarstw średnich. Pozwoli to na skuteczniejsze wspieranie dochodów tych gospodarstw, które nie osiągają takich korzyści wynikających ze skali produkcji, jak gospodarstwa największe, niemniej jednak mają szanse na trwały rozwój.
Przedstawiamy dziś trzy możliwe warianty wdrożenia płatności dodatkowych. W każdym z nich płatność do wszystkich kwalifikujących się hektarów nie będzie mniejsza niż 184 EUR/ha, tj. o 2 euro na hektar więcej niż średnia wynikająca z unijnej propozycji płatności na I filar, bez przesunięcia 25 % z II filara. W zależności od przyjętego rozwiązania, wysokość wsparcia wzrośnie, osiągając w jednym z proponowanych wariantów stawkę 246 EUR/ha – informuje MR i RW
Ponadto, rolnicy, którzy zdecydują się na zwiększenie towarowości swoich gospodarstw będą mogli dodatkowo skorzystać z nowych form płatności do produkcji, zwiększając tym samym ilość pozyskiwanych środków. Na dopłaty powiązane z produkcją proponuje się skierować 15 % środków przeznaczonych na płatności bezpośrednie.
Wyższe wsparcie uzyskają także młodzi rolnicy, a prostszymi regułami będą objęte małe gospodarstwa rolne. System wsparcia bezpośredniego będzie komplementarny ze wsparciem w ramach PROW 2014-2020.