Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Motor gospodarki

15 kwietnia 2004

Polską gospodarkę cały czas napędza eksport - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Ale powoli goni go również import.

W lutym deficyt w obrotach bieżących wyniósł 210 mln euro. W porównaniu z tym samym okresem 2003 roku, ujemne saldo rachunku bieżącego poprawiło się o 523 mln euro. - Ten dobry wynik nie był jednak zaskoczeniem - twierdzi Marek Zuber, główny ekonomista Treasury Managament Services. - Za to prawdziwą niespodzianką są zweryfikowane przez NBP dane za styczeń. Okazało się, że zamiast podawanego wcześniej deficytu w wysokości 83 mln euro mieliśmy prawie 200 mln euro nadwyżki.
Nadal motorem gospodarki jest eksport. W lutym polskie firmy sprzedały za granicę towary o łącznej wartości 4,4 mld euro. To o 13,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei import wyniósł 4,6 mld euro, o 6,5 proc. więcej niż w lutym 2003. - Wzrost importu oznacza tak długo oczekiwane ożywienie w popycie wewnętrznym - twierdzi Marek Zuber . - Do Polski przede wszystkim sprowadzane są tzw. dobra materiałowe. W związku z tym można się również spodziewać ożywienia w inwestycjach.
Opublikowane we wtorek przez NBP dobre dane bilansu płatniczego tylko na krótko pomogły złotemu. Wczoraj rano nasza waluta znów się osłabiła o 1,2 gr wobec euro i o 0,5 gr do dolara. Banki wyceniały euro na 4,76 zł, zaś dolara na 3,98 zł. Zdaniem Agnieszki Decewicz, analityczki Pekao SA nadal dominującym czynnikiem na rynku złotego jest utrzymująca się niepewność polityczna, związana z poparciem dla rządu tworzonego przez Marka Belkę.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę