Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mojzesowicz o najważniejszych zadaniach resortu rolnictwa

22 sierpnia 2007
Uporządkowanie spraw w agencjach rolnych, zmiana struktury w KRUS, większe dopłaty do paliwa rolniczego i starania o zwiększenie kwoty mlecznej - to w opinii ministra rolnictwa Wojciecha Mojzesowicza - najważniejsze obecnie zadania resortu rolnictwa.

Podczas spotkania we wtorek z posłami sejmowej komisji rolnictwa, Mojzesowicz przyznał, że spraw "do załatwienia" w ministerstwie i agencjach rolnych jest dużo.

Posłowie zwracali uwagę na "karuzelę" stanowisk - wymianę kadry w zależności od opcji politycznej, która zarządza resortem rolnictwa. W opinii parlamentarzystów, ciągłe zmiany kadry nie sprzyjają dobrej pracy agencji i nie służą rolnikom. Minister podkreślił, że w swoich decyzjach personalnych będzie się kierował fachowością ludzi.

Najwięcej problemów związanych jest z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - chodzi nie tylko o zmniejszenie liczby pracowników w centrali (obecnie jest tam zatrudnionych 1400 osób), ale także stworzenie takiego systemu motywacji, który zatrzymywałby najlepszych pracowników, m.in. informatyków.

Szef resortu rolnictwa uważa, że agencje rolne powinny mieć w przyszłości wspólną siedzibę. Coraz mniej zadań będzie miała Agencja Nieruchomości Rolnych i będzie się "kurczyć". Zmienia się także działalność Agencji Rynku Rolnego, ma ona mniej zadań niż przed kilku laty, gdy prowadziła interwencje rynkowe - argumentował Mojzesowicz.

Minister poinformował posłów, że zamierza w najbliższym czasie zmniejszyć liczbę oddziałów KRUS z obecnych ponad 50 do 16.

Resort rolnictwa stara się o podniesienie dopłat do paliwa rolniczego - z 45 gr do litra do 95 gr do litra oleju napędowego. Mojzesowicz powiedział, że mówił już o tej sprawie podczas posiedzenia rządu.

Ministerstwo ma także zamiar starać się w Komisji Europejskiej o zwiększenie kwoty mlecznej. "Jest już wstępna akceptacja państw Grupy Wyszechradzkiej i dobry klimat w Unii" - powiedział minister. Dodał, że przy podziale dodatkowej kwoty mlecznej Polska będzie proponowała, aby limit mleka został rozdzielony proporcjonalnie do liczby mieszkańców kraju.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę