biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Modyfikacja systemu ubezpieczeń upraw w Polsce

30 września 2013
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej opublikował raport pt. „Modyfikacja systemu ubezpieczeń upraw w Polsce". Jak podkreśla EFRWP raport jest efektem kilkumiesięcznej pracy ekspertów, którzy podczas konsultacji z rolnikami oraz przedstawicielami zakładów ubezpieczeniowych, wypracowali propozycje zmian w krajowym systemie ubezpieczeń upraw i powiązania go z instrumentami zarządzania ryzykiem, dostępnymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Publikacja zawiera rozwiązania, które mają służyć poprawie efektywności systemu ubezpieczeń upraw. Przedstawione propozycje pozwolą również na efektywne wykorzystanie instrumentów zarządzania ryzykiem, jakie przewidziane zostały w nowym rozporządzeniu, dotyczącym rozwoju obszarów wiejskich (II filar Wspólnej Polityki Rolnej).

Zgodnie z propozycją EFRWP, nowy system składałby się z trzech filarów.

Dotowanych ubezpieczeń produkcji rolniczej (I filar)
Obecnie funkcjonujący system dopłat do ubezpieczeń, po modyfikacjach, obejmowałby ubezpieczenia od ryzyk, wywołujących straty w uprawach mniejsze niż 30%.
Finansowaniu ze środków unijnych podlegałyby straty wywołane zdarzeniami o charakterze katastroficznym, które z reguły wywołują straty w plonie powyżej 30%.
Powołany mógłby zostać zespół ekspertów, który monitorowałby sytuację ubezpieczenia upraw w Polsce, wymieniał doświadczenia oraz koordynował działania związane z wytyczaniem kierunków dalszego rozwoju systemu ubezpieczeń rolnych.

Funduszy wzajemnego wsparcia (II filar)
Umożliwiłyby one  stowarzyszonym rolnikom wspólne ubezpieczanie się od różnych rodzajów ryzyka, będących poza ofertą zakładów ubezpieczeń.
Fundusz zasilany byłby ze składek członkowskich lub wpłat organizacji, które stanowiłyby podstawowe źródło finansowania odszkodowań wypłacanych przez fundusz.
Kluczowym rozwiązaniem sprzyjającym powstawaniu funduszy, byłaby możliwość dofinansowania z II filaru WPR do 65% wydatków poniesionych na: koszty administracyjne tworzenia funduszu rozłożone na okres maksymalnie trzech lat, spłatę kapitału i odsetek od pożyczek komercyjnych, zaciągniętych w celu wypłaty rekompensaty strat, kwoty rekompensaty finansowej wypłaconych przez fundusz z kapitału podstawowego.

Funduszu stabilizacji dochodów (III filar)
Stanowiłby on  uzupełnienie pozostałych instrumentów ubezpieczeniowych. Ponadto
rekompensowałby część dochodów traconych przez rolników w wyniku zdarzeń klęskowych.


POWIĄZANE

ROLNICTWO W OBLICZU WIELKIEGO KRYZYSU – PILNE APEL ŚRODOWISK BRANŻOWYCH DO WŁADZ...

W ostatnich tygodniach ukraiński rynek pszenicy paszowej doświadcza zauważalnego...

Nowe porozumienie handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi ogłosz...


Komentarze

...Słodki miód, słodki cukier, a najsłodsze dobre słowo...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
BIOGAZ_IIForum_350x200AGRO-SORBa-KRIRa-KRUSAAA_SEJM_RPLASY_FSC

Czy wybór Prezydenta RP 2025 będzie miał wpływ na los rolnika??

czy wybór prezydenta RP ma wpływ na los rolnika?

tak
nie
nie mam zdania
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę