biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Modernizacja na punkty

9 lipca 2010
Ani zasada kto pierwszy ten lepszy, ani nawet łut szczęścia. Kto będzie miał największe szanse na wsparcie modernizacji gospodarstw. O kolejności rozpatrywania dokumentów tym razem zadecyduje punktacja.

Trochę było z tym zachodu, ale na pewno się opłacało- mówi Andrzej Orzyłowski, który kilka razy korzystał z unijnego wsparcia między innymi na nowe maszyny. Jego zdaniem to duża pomoc, ale czy będzie z niej jeszcze korzystał?

Andrzej Orzyłowski, Radomyśl: w tej chwili zastanawiam się, chociaż nabór wniosków chyba ma być na jesieni z tego względu, że sytuacja niezbyt stabilna w rolnictwie.

Chętnych jednak na pewno nie zabraknie. Modernizacja gospodarstw to jedyne działanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13, w którym do wykorzystania została zaledwie 1/5 przewidzianych funduszy.

Rolników to nie dziwi, bo ich zdaniem to najlepszy sposób wydawania unijnych pieniędzy.

Mirosław Jużyk, Ciosy: te pieniądze powinny stymulować rozwój. One powinny być tak skierowane żeby to było przeznaczone na inwestycje, na modernizację, czy na zakup sprzętu, nowej myśli technologicznej, czy nawet na wprowadzenie nowej genetyki w stadach.

Pytanie zatem kto w tym roku będzie miał największe szanse na dofinansowanie?

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: zależy nam bardzo aby premiować te gospodarstwa, które mają produkcję zwierzęcą, one były do tej pory w wielu przypadkach pokrzywdzone, bo dużo łatwiej było skorzystać jeżeli ktoś miał produkcje roślinną.

Zgodnie z nowymi przepisami w tej edycji programu na preferencje mogą liczyć producenci mleka. Powód to dodatkowe prawie 170 milionów euro na tak zwane nowe wyzwania przyznane z Europejskiego Funduszu Rolnego.

O pomoc będą mogli ubiegać się rolnicy produkujący mleko co najmniej od roku i posiadający kwotę mleczną w wysokości 20 tysięcy kilogramów. Wsparcie będzie przysługiwało zarówno na rozwój jak i na rezygnację z hodowli krów mlecznych.

Na specjalne względy mogą liczyć też producenci, którzy zdecydują się na wspólne użytkowanie maszyn.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: polega to na tym, że jedna osoba wnioskuje w porozumieniu na przykład z 5 rolnikami z tej samej miejscowości, czy sąsiednich miejscowości. Wtedy jeżeli potencjał ilości hektarów wyjdzie przyzwoity to mają ten priorytet w przyznawaniu pomocy.

A może to być jedyna szansa dla właścicieli niewielkich gospodarstw bo na najwyższą ocenę mogą liczyć ci, których tak zwana wielkość ekonomiczna mieści się w przedziale 16-40 esu.

POWIĄZANE

YouGov: w pierwszym kwartale 2025 roku Polacy wydali blisko 10 mld zł na mięso i...

Globalna transformacja energetyczna nie może ominąć Polski Odnawialne źródła ene...

Stanowcze ostrzeżenie Carmen Crespo Díaz Reagując na propozycję Komisji w sprawi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę