Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Moc zmian w konstytucji podatkowej

27 lipca 2005
Prezydent podpisał dużą nowelizację ordynacji podatkowej. Dużą, bo ustawa uchwalona przez Sejm liczy 50 stron. Zmienia grubo ponad sto przepisów w samej ordynacji i kilkadziesiąt w różnych innych ustawach.

Ordynacja podatkowa często nazywana jest konstytucją podatkową, bo reguluje prawa oraz obowiązki podatników i fiskusa. Tak poważnego remontu jak obecny jeszcze nie przechodziła.

Większość nowych rozwiązań z pewnością ucieszy podatników. Ot, choćby przepisy, które mają ograniczyć liczbę kontaktów podatników z urzędami skarbowymi. Po wejściu w życie nowelizacji urzędnicy będą sami prostować elementarne błędy rachunkowe w naszych zeznaniach. Będą to mogli zrobić przy pomyłkach do 1 tys. zł. O poprawkach poinformują podatnika i, jeśli ten je zaakceptuje, sprawa się zakończy.

Kolejne dobre wiadomości. W przypadku błędnej decyzji urzędnika podatnicy będą mogli otrzymać odszkodowanie zarówno za stratę, którą ponieśli, jak i utracone na skutek tej decyzji zyski. Firmy będą mogły pytać fiskusa czy ceny, które zamierzają stosować w transakcjach między sobą odpowiadają cenom rynkowym. Jeśli tak, to w przyszłości fiskus nie będzie już kwestionował tych transakcji. Za takie porozumienie z fiskusem będą jednak musiały płacić nawet do kilkuset tysięcy złotych.

Ale są też rozwiązania mniej korzystne. Część przedsiębiorców apelowała do prezydenta, by odesłał do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dające fiskusowi prawo do kwestionowania umów zawieranych przez podatników między sobą. Ich zdaniem dzięki nowym przepisom urzędnik będzie mógł stwierdzić, że np. sprzedaż była darowizną (albo odwrotnie) i w związku z tym należy się inny (wyższy) podatek. Prezydent nie posłuchał apelu przedsiębiorców.

Kontrowersje budzą też przepisy, które mają domknąć lukę w podatkowych ulgach za darowizny. W uproszczeniu chodzi o to, że teraz osoba, która 1 proc. swojego rocznego podatku przekaże organizacji pożytku publicznego będącej równocześnie tzw. kościelną osobą prawną prowadzącą działalność charytatywno-opiekuńczą, może odliczyć podarowaną kwotę od dochodu w ramach podatkowej ulgi za darowizny. Nie tej zapisanej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), bo tu możliwość skorzystania z ulgi wykluczono, lecz nielimitowanej z ustaw regulujących relacje pomiędzy państwem i poszczególnymi kościołami. Wszystko przez to, że w ustawach tych nie ma przepisów odbierających podatnikom prawo do takiej ulgi.

Nowelizacja ordynacji to zmienia. Zakazu korzystania z ulg za darowizny kościelne w zamian za przekazanie 1 proc. rocznego podatku np. Caritasowi nie wpisano jednak do ustaw kościelnych, lecz do ustawy o PIT. Co więcej wejdzie w życie, tak jak większość nowych przepisów ordynacji z początkiem września, czyli w trakcie roku podatkowego. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny mówił wielokrotnie, że niekorzystne dla podatników zmiany ustaw o podatkach dochodowych w ciągu roku łamią ustawę zasadniczą.


POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę