Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mniejszy eksport zbóż drogą morską

3 grudnia 2015
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, kwietniu znacząco obniżył się eksport zbóż drogą morską. Szczególnie dotyczy to pszenicy, której eksport był po raz pierwszy w bieżącym sezonie niższy niż import.
Jak wynika z danych podawanych przez Sparks Polska, załadunek pszenicy w polskich portach morskich w kwietniu br. wyniósł zaledwie 4,3 tys. t. Dla porównania w pierwszym kwartale br. na statki ładowano w każdym miesiącu przeciętnie blisko 50 tys. t ziarna tego gatunku, a w szczytowym okresie wrzesień-listopad 2012 r. blisko 120 tys. t.
Co więcej, w kwietniu br. do kraju wpłynęło 4,6 tys. t pszenicy i po raz pierwszy w bieżącym sezonie miesięczny import przewyższył eksport. Wszystko to pokazuje, że eksporterzy nie byli w stanie zaoferować cen, które zainteresowałyby szersze grono sprzedających.
W kwietniu spowolnił również eksport kukurydzy drogą morską, jednak nie tak gwałtownie jak w przypadku pszenicy. Wyniósł on 21,4 tys. t, w porównaniu z 45,8 tys. t przeciętnie w trzech pierwszych miesiącach roku.
Eksport zbóż w bieżącym sezonie był jak dotychczas bardzo wysoki. Drogą morską w okresie od lipca 2012 r. do kwietnia 2013 r. nasz kraj opuściło 709 tys. t pszenicy i 563 tys. t kukurydzy. Jest to odpowiednio o 192 i 177 proc. więcej niż w tym samym okresie w poprzednim sezonie. Jest to rezultat stosunkowo dobrych zbiorów krajowych, niższego krajowego zużycia pszenicy oraz niskich zbiorów w wielu innych krajach UE oraz w Rosji i na Ukrainie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę