Spadek eksportu do Federacji Rosyjskiej jeśli chodzi o produkty ogrodnictwa w drugiej połowie sezonu 2013/2014 dotyczył nie tylko jabłek - podał Bank Gospodarki Żywnościowej. Zgodnie z danym Eurostatu zmniejszył się również wywóz pomidorów, pieczarek czy też cebuli.
Sprzedaż pomidorów do tego kraju w okresie I-IV 2014 r. wyniosła 3,7 tys. ton i była o 26% niższa niż w pierwszych czterech miesiącach 2013 roku. Co prawda dane te nie przesądzają o spadku wolumenu eksportu w całym 2014 roku, mogą jednak wskazywać na pewne osłabienie się popytu na rynkach zagranicznych. Rosja jest wprawdzie kluczowym odbiorcą tych produktów z Polski - w 2013 roku odpowiadała za 49% wolumenu wyeksportowanych z Polski pomidorów, jednak eksport do Federacji Rosyjskiej ma swoją kumulację od czerwca do października.
Jeśli chodzi o pomidory z Polski, eksport wykazywał również spadki w przypadku krajów Unii Europejskiej. Dane statystyki unijnej wskazują, że w pierwszym kwartale 2014 roku zmniejszył się on o ponad 30%. Jedną z przyczyn spadku mogła być większa podaż pomidorów w krajach Europy Zachodniej. Hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa prognozuje, że w 2014 roku zbiory pomidorów w tym kraju mogą zwiększyć się o 4,3% w relacji rocznej. Podaż na rynku Wspólnoty nasilała się również poprzez zwiększenie dostępności pomidorów świeżych z Maroko. Ich import do krajów UE w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wyniósł 177 tys. ton i był o 16% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.
Biorąc pod uwagę pieczarki, sprzedaż z Polski do Rosji w pierwszych czterech miesiącach br. zmniejszyła się o 12% do 12,6 tys. ton. Biorąc pod uwagę również istotne znaczenie tego kierunku sprzedaży dla naszego kraju (19% łącznego wolumenu eksportu) można przypuszczać, że był to jeden z czynników przekładających się na niższe ceny pieczarek w Polsce. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w maju br. średnia cena skupu w Polsce ukształtowała się na poziomie 5,05 zł/kg tj. o 5% niższym niż rok wcześniej.
Spośród produktów sektora warzywnego, dla których Rosja stanowi istotny kierunek zbytu, zmniejszeniu uległ również wywóz cebuli świeżej. Dane Eurostatu wskazują, że spadek wyniósł 9,5% do 5,9 tys. ton. Oprócz spadku popytu czynnikiem wpływającym na obniżki była z pewnością mniejsza podaż tych warzyw na rynku krajowym, spowodowana mniejszymi zbiorami w roku poprzednim.