Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mniejsze zbiory miodu

31 sierpnia 2013
Jako „średnio udany” oceniają specjaliści tegoroczny zbiór miodów w Podlaskiem - podaje NaszDziennik.pl. Miała na to wpływ m.in. późna wiosna – powiedział Przemysław Miarka z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Z danych ośrodka wynika, że najbardziej udał się miód lipowy i spadziowy z drzew liściastych, trochę gorszy był np. rzepakowy. Sezon jeszcze trwa, zwłaszcza na miód wrzosowy.

Regionalne miody pszczelarze prezentują na kończącej się w siedzibie Narwiańskigo Parku Narodowego w Kurowie XIV Biesiadzie Miodowej. Podobna biesiada przed tygodniem odbyła się również w Tykocinie. To doskonałe okazje, by zaopatrzyć się przed zimą w miód i inne produkty pszczele bezpośrednio u właścicieli pasiek. Miód będzie jeszcze można kupić na wielu lokalnych jarmarkach i festynach z regionalną żywnością.

W Kurowie prezentowało się 31 wystawców. Były m.in. miody lipowe, malinowe, macierzankowe, gryczane i miodowe nalewki.

Przemysław Miarka powiedział, że na tegoroczny zbiór miodów znacząco wpłynęła bardzo późna wiosna. – Wiele pszczelich rodzin padło – dodał. Pszczoły nadrabiały te opóźnienia.

W Podlaskiem jest około tysiąca pszczelarzy, którzy hodują około 30 tysięcy pszczelich rodzin. Z danych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wynika, że w ostatnich latach średnia produkcja miodu w regionie w sezonie to 450 ton.

Wacław Dudziński z Podlaskiego Związku Pszczelarzy powiedział, że ogólnie sezon jest „niezły”, ale różnie to wygląda w poszczególnych miejscach w regionie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę