Ptak_Waw_CTR_2024

Mniejsze wymiana handlowa przetworami mleczarskimi w świecie

17 listopada 2011
Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że według wydanego w listopadzie raportu Światowej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w 2011 r. globalny handel przetworami mleczarskimi ukształtuje się na poziomie 49,5 mln t (w ekwiwalencie mleka), tj. zwiększy się o ponad 5 proc. względem 2010 roku.

Zakupy ze strony Azji będą o ponad 6% wyższe niż w ubiegłym roku, napędzane utrzymującym się bądź rosnącym popytem na artykuły mleczne w Chinach, Indonezji, Korei, Filipinach, Singapurze i Tajlandii. Duży przyrost importu spodziewany jest także w przypadku krajów Afryki Północnej, w tym w odniesieniu do Algierii o ponad 40%.
Sprzedaż zagraniczną przetworów mleczarskich zwiększą wszyscy czołowi eksporterzy mleka, w tym przede wszystkim Argentyna, Białoruś, UE, Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone.
Patrząc na wymianę handlową od strony produktowej, to w przypadku pełnego mleka w proszku spodziewany jest jedynie nieznaczny wzrost światowego eksportu -- o około 1% do 2,165 mln t. Zakupy zostaną zwiększone głównie na skutek rosnącego zapotrzebowania ze strony Algierii, Meksyku i Wenezueli, z czego skorzystają przede wszystkim Argentyna i Nowa Zelandia.
W znacznie większym stopniu wzrośnie międzynarodowy handel odtłuszczonym mlekiem w proszku - jego wolumen w 2011 r. sięgnie 1,694 mln t (wzrost o ponad 14% w relacji rocznej). Trzy czwarte globalnego eksportu zostanie pokryte przez UE, Nową Zelandię i Stany Zjednoczone, w tym w odniesieniu do krajów Wspólnoty spodziewany jest największy wzrost -- już w okresie styczeń-sierpień br. dostawy OMP na rynki trzecie zwiększyły się o ponad 28% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.



POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę