Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mniejsze plony, większe wydatki

22 lipca 2005

Trwa szacowanie strat na polach. Tam, gdzie deszczu brakowało najbardziej, zbiory mogą być o połowę mniejsze, niż planowano.

Susza dotknęła szczególnie północną i środkową Polskę. Ucierpiały głównie łąki i pastwiska oraz zboża jare. W województwie kujawsko-pomorskim z prośbą o oszacowanie strat zwróciło się do wojewody prawie 100 spośród 144 gmin. - Najgorzej jest tam, gdzie są słabe gleby - informuje Andrzej Baranowski, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska.

Rolnicy zbiorą na Kujawach prawdopodobnie 2 mln ton ziarna, czyli 500 tys. ton mniej, niż zakładano.

Zbiory mniejsze o 20 proc.

W Warmińsko-Mazurskiem komisje oszacowały już szkody w ponad 100 gospodarstwach. Stwierdziły wstępnie, że zbiory zbóż mogą być mniejsze o 20 procent. Ziarno będzie gorszej jakości. W połowie mogą być zniszczone przez suszę także użytki zielone. Może więc brakować paszy dla zwierząt.

Ile gmin w Polsce zostanie uznanych za dotknięte klęską suszy, będzie można stwierdzić dopiero wtedy, gdy do Ministerstwa Rolnictwa trafią wnioski z poszczególnych województw. Ostateczną decyzję, które gminy uznać za poszkodowane, podejmie Rada Ministrów.

Przyspieszyć skup zboża

Rolnicy z terenów dotkniętych klęską będą mogli wziąć kredyty preferencyjne udzielane na nie dłużej niż 2 lata. Ich roczne oprocentowanie wynosi ok. 1,4 procent. W ubiegłym roku banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciły 18,2 tys. kredytów klęskowych o łącznej wartości 236,2 mln zł.

Ale nie wszystkich rolników stać na skorzystanie nawet z tak korzystnego wsparcia. - Wielu z nich już się zadłużyło i nie chce dodatkowych obciążeń - mówi Marianna Barcz z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Konieczna będzie więc dodatkowa pomoc.

Wojewoda kujawsko-pomorski wystąpił do ministra rolnictwa o przyznanie pomocy socjalnej na wzór tej, z której rolnicy skorzystali w 2003 roku. Łącznie otrzymali wówczas 5,5 mln złotych bezzwrotnych dotacji.

Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że należałoby w tym rokuprzyspieszyć o dwa miesiące skup interwencyjny zboża, aby rolnicy mogli sprzedać ziarno już we wrześniu. Należałoby, jej zdaniem, wystąpić do Komisji Europejskiej o przyspieszenie wypłaty dopłat bezpośrednich.

Minister rolnictwa nie podejmie decyzji o dodatkowych formach pomocy dla rolników, dopóki trwa szacowanie strat.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę