Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że na krajowym rynku mleka od początku bieżącego roku utrzymują się silne spadkowe tendencje wolumenu skupu mleka. Według danych GUS w lutym br. dostawy surowca do mleczarni zmniejszyły się o ponad 7 proc. w relacji miesięcznej (był to między innymi efekt statystyczny wywołany mniejszą liczbą dni niż w styczniu) i wyniosły 703,8 mln litrów. Oznacza to, że były one o prawie 2 proc. niższe wobec analogicznego miesiąca 2012 roku. Jest to bardzo duża zmiana zważywszy, że jeszcze w I półroczu 2012 r. skup mleka był o 9 proc. wyższy niż rok wcześniej.
Wiele wskazuje zatem na to, że w tym roku Polska jednak nie przekroczy przyznanej kwoty, lub przekroczy ją w minimalnym stopniu. Według danych ARR w okresie od kwietnia 2012 r. do lutego 2013 r. mleczarnie skupiły około 8,99 mln t mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu.
Wobec powyższego, stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 11 miesiącach roku kwotowego wyniósł około 92%. Zatem przy utrzymaniu w marcu br. dynamiki spadku skupu na poziomie 2% w relacji rocznej, nie ma ryzyka przekroczenia kwoty. Może ono wystąpić jednak w przyszłym sezonie kwotowym (2013/2014).
Ograniczone możliwości istotnego wzrostu skupu mleka mogą sprzyjać utrzymaniu się wysokich cen mleka w 2013 r. i to pomimo nienajlepszej koniunktury na krajowym rynku mleczarskim.
Niższa podaż surowca przełożyła się na zmniejszenie produkcji większości przetworów mleczarskich. Przede wszystkim, w odpowiedzi na niesprzyjające uwarunkowania gospodarcze w kraju, w okresie pierwszych dwóch miesięcy br. w przedsiębiorstwach zatrudniających 50 osób i więcej odnotowano silny spadek produkcji jogurtów - o ponad 9% w relacji rocznej do 70,2 mln litrów.
Po notowanym w ubiegłym roku wzroście produkcji śmietany, bieżący rok przyniósł stagnację również na tym rynku, a produkcja obniżyła się o prawie 8% do 29,6 mln litrów. Ponadto mleczarnie wytworzyły mniej niż rok wcześniej mleka w proszku - o prawie 15% (łącznie produkcja wyniosła 17,8 tys. ton). Warto zauważyć, że jednocześnie w styczniu br. wolumen eksportu zagęszczonego mleka i śmietany wzrósł o ponad 19% do 8,2 tys. ton.
Więcej niż w 2012 r. wyprodukowano natomiast serów - i to zarówno dojrzewających jak i twarogów - w obu przypadkach wzrost o prawie 4% do odpowiednio 49,6 tys. t oraz 65,0 tys. ton.
8867432
1