Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Młodzi Rolnicy proponują

29 września 2008
Europejska Rada Młodych Rolników (CEJA) opracowała wstępna wersję stanowiska wobec planowanych zmian Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Poniżej przedstawiamy treść niniejszego dokumentu. Europejscy Młodzi Rolnicy z CEJA chcą odgrywać kluczową rolę w opracowywaniu przyszłej europejskiej polityki rolnej. W dyskusji na temat WPR po 2013 roku chcieliby podkreślić następujące kwestie ważne dla pomyślnej przyszłości europejskiego rolnictwa:

1.    Zapewnienie odnowy pokoleń w rolnictwie
Dla jakiejkolwiek udanej formy aktywności rolniczej w Europie, odnowa pokoleń w tym sektorze jest kluczowa. Przy jedynie 8% udziale europejskich rolników w wieku do 35 lat i powyżej 50% w wieku ponad 55 lat, konkretne środki muszą być pilnie wdrożone w celu zapewnienia europejskiej niezależności żywnościowej i samowystarczalności, przy jednoczesnym aktywnym udziale w poszukiwaniu rozwiązań dla rosnącego popytu na żywność na poziomie globalnym. CEJA apeluje o obligatoryjną pomoc dla młodych rolników poprzez wsparcie finansowe na podjęcie działalności rolniczej w drugim filarze Wspólnej Polityki Rolnej, któremu towarzyszyć będzie jasna krajowa polityka w krajach członkowskich. Ostatnio opracowany raport Parlamentu Europejskiego na temat przyszłości młodych rolników w warunkach nadchodzącej reformy WPR (2007/2194(INI)), zawiera takie samo stanowisko i wzywa do poprawy schematu wsparcia na rozpoczęcie działalności rolniczej poprzez wyższy pułap premii dla młodych rolników, poprawę dostępu do kredytów dla młodych rolników poprzez wsparcie inwestycyjne i dopłaty do odsetek, jak również przyznawanie ulg fiskalnych, które poprawiają sytuację finansową w okresie rozpoczynania działalności. Najlepsze praktyki z różnych krajów członkowskich powinny być ostrożnie analizowane w celu zidentyfikowania tych najbardziej konkurencyjnych i zrównoważonych w długim okresie.

2.    Wsparcie młodych rolników odpowiednimi instrumentami rynkowymi
Nowe wyzwania i możliwości na rynkach rolnych stwarzają potrzebę rozwoju narzędzi dla innowacyjnego i zrównoważonego podejścia do zmieniających się warunków. Europejscy rolnicy mogą stawać się bardziej konkurencyjni tylko przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi rynkowych oraz lepszej polityki informacyjnej, takiej jak rozwój prawdziwej strategii współpracy pomiędzy rolnikami i innymi uczestnikami łańcucha podaży oraz kreowanie innowacyjnych narzędzi dla zarządzania rynkiem w pierwszym filarze WPR, które pozwolą na zarządzanie ryzykiem i kryzysami w rolnictwie i zapewnią „siatki bezpieczeństwa” dla europejskich producentów. Mocniejsza współpraca z instytucjami badawczymi i więcej możliwości szkolenia młodych rolników również powinny być priorytetem przyszłej WPR. Dla CEJA, polityka rolna powinna rekompensować wysokie standardy socjalne, środowiskowe i jakościowe, które musza spełniać europejscy rolnicy. Te standardy powinny być rozpoznawalne na szczeblu międzynarodowym, a przejrzystość na rynkach międzynarodowych powinna być zagwarantowana dla bardziej równej konkurencji światowej. Nowe instrumenty i ciągła ewolucja sektora rolnego stwarzają konieczność silnego budżetu. Europejscy rolnicy z CEJA wierzą, że ważnym jest zdefiniowanie celów sektora rolnego przed rozpoczęciem dyskusji na temat budżetu.

3.    Promowanie sektora rolnego oraz zmiana jego przestarzałego wizerunku
Rola rolnictwa uległa znaczącym zmianom w ostatnich latach i ważnym jest, by informować społeczeństwo o nowej sytuacji w sektorze i zmieniających się oczekiwaniach konsumentów. Strategia komunikacji, edukacji i promocji powinny być rozwijane w celu zmiany przestarzałego wizerunku rolnictwa. Europejscy młodzi rolnicy chcieliby wykorzystywać dwustronne spotkania z europejskimi Ministrami Rolnictwa w celu rozwoju konkretnych pomysłów takich strategii krajowych, które połączone będą z projektami przyjętymi przez Komisję Europejską, jak na przykład program „Owoce w szkołach”, które wspierają zdrowsze odżywianie ze świeżymi produktami żywnościowymi dla uczniów. Co więcej, ważna jest dyskusja na temat nowych możliwości szkolenia dla młodych rolników, które pozwolą im na stałą poprawę ich kwalifikacji rolniczych i ciągłe dostosowywanie się do nowoczesnych standardów.

Europejscy Młodzi Rolnicy zrzeszeni w CEJA twierdzą, że osiedlenie nowej generacji w rolnictwie musi być priorytetem przyszłej WPR. Młodzi rolnicy powinni uzyskać preferencje w uzyskaniu wsparcia ze wspólnej polityki rolnej, gdyż europejski sektor rolny może faktycznie pozostać zrównoważonym i konkurencyjnym jeśli większa uwaga zostanie poświęcona odnowie pokoleń z młodymi, innowacyjnymi i aktywnym rolnikom.

POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę