Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Młodzi rolnicy czekają na premie

5 stycznia 2016
Ponad 7 tys. młodych rolników wystąpiło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wypłatę jednorazowych premii na rozpoczęcie samodzielniej działalności rolniczej. Już wiadomo, że dla ponad pół tysiąca z nich zabraknie pieniędzy.

Jedna osoba może dostać 75 tys. zł bezzwrotnej pomocy (dotacja dla wszystkich wnioskodawców jest jednakowa), a ponieważ ARiMR ma na ten cel ok. 500 mln zł, to pieniędzy wystarczy dla 6,5 tys. rolników. Tak więc ponad pół tysiąca osób odejdzie z kwitkiem. Może się jednak okazać, że wszyscy uprawnieni do otrzymania dotacji odbiorą pieniądze, bo ARiMR najpierw dokona oceny formalnej wszystkich podań i jeśli okaże się, że ktoś nie spełnia warunków zapisanych w rozporządzeniach ministra rolnictwa, zostanie skreślony z listy oczekujących.
Przypomnijmy, że pomoc z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom", przysługuje osobom, które nie przekroczyły 40. roku życia, a planują przejąć gospodarstwo lub już działają na własny rachunek. W tym roku o wsparcie mogli występować też ci, których podania odrzucono w 2010 r. z powodu braku pieniędzy na premie dla młodych rolników. Agencja informuje, że do otrzymania wsparcia kwalifikują się te gospodarstwa, "których wielkość jest co najmniej równa powierzchni średniej wielkości gospodarstwa w kraju i nie jest większa niż 300 ha" (średnia krajowa to nieco ponad 10 ha). Jeśli natomiast wnioskodawca mieszka w województwie, w którym średnia powierzchnia gospodarstwa jest niższa od średniej krajowej, młody rolnik będzie miał kilka lat na dokupienie ziemi - w ciągu 180 dni od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy gospodarstwo musi osiągnąć średnią wojewódzką, a następnie w ciągu trzech lat dojść do średniej krajowej. Taka sytuacja jest w województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim.
Każdy wniosek będzie poddawany ocenie punktowej przez ARiMR. Brane pod uwagą będą: powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa (od 5 do 16 pkt), kwalifikacje zawodowe rolnika (1-5 pkt), stopa bezrobocia w powiecie, w którym znajduje się gospodarstwo (0-5 pkt). Suma punktów będzie decydowała o przyznaniu 75-tysięcznej premii.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę