W Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie 11 lipca odbyło się uroczyste podsumowanie Programu Wymiany Młodych Rolników Polska/Teksas 2013 z udziałem gości oraz kończących pobyt w Polsce młodych Amerykanów.
Stanisław Kacperczyk, prezes Zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, który zorganizował przyjazd młodych amerykańskich farmerów do Polski podziękował rodziną, które podejmowały praktykantów z Texasu. Rodziny i praktykanci podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.
Młodym Amerykanom wręczono certyfikaty ukończenia praktyk w Polsce ,a rodzinom u których gościli podziękowania za poświęcony czas i umożliwienie odbycia praktyk w ich gospodarstwach.
- Rolnicy z Teksasu przebywali w Polsce 6 tygodni, pomagając polskim rolnikom w gospodarstwach, zbierając informacje na temat polityki rolnej Unii Europejskiej i polskiego rolnictwa. Na początku Programu uczestniczyli w czterodniowym szkoleniu wprowadzającym. Spotkali się wtedy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisławem Kalembą, doradcą Prezydent RP prof. Tomaszem Boreckim, posłem Krzysztofem Ardanowskim, z Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi , Zastępcą Prezesa Agencji Rynku Rolnego, Lucjanem Zwolakiem. Odwiedzili Ambasadę Amerykańską w Warszawie i rozmawiali z pracownikami Biura Rolnego na temat współpracy polsko – amerykańskiej w sektorze rolnym. Mieli też możliwość zapoznać się z działalnością Warszawskiego Rolno – Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach prezentowanego przez Z-cę Prezesa Karola Dobrowolskiego oraz firm Bayer CropScience i New Holland w Polsce i ich ofertach dla producentów rolnych – informuje Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
Dla młodych Amerykanów pobyt w Europie i w Polsce był nowym doświadczeniem. Zwiedzali targi rolnicze, wystawy zwierząt hodowlanych i maszyn rolniczych. Byli gośćmi szkół, uczestniczyli w Dniach Otwartych Drzwi Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. Poznali nie tylko specyfikę polskiego rolnictwa, ale również kulturę, historię i zabytki naszego kraju.
- Uczestniczyli w codziennych zajęciach rodziny goszczącej, razem z nimi pracowali i odpoczywali. Zadaniem Programu było nie tylko dostarczenie wiedzy i nowych doświadczeń na temat rolnictwa, ale również stworzenie warunków do budowania dobrych relacji pomiędzy dwoma narodami, nawiązywanie trwałych kontaktów i przyjaźni. Nieprzewidzianą, ale również miłą dla organizatorów niespodzianką było to, że młodzi Amerykanie chętnie uczyli się języka polskiego i zrobili całkiem dobre postępy. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych chciałby kontynuować program wymiany w następnych latach widząc w tym wiele korzyści dla naszych rolników, a zwłaszcza młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w gospodarstwach rolnych – dodaje Szymańczak.
6242666
1