Hale z nowoczesną linią oczyszczania i pakowania mleka oficjalnie otwarto w czwartek w zakładzie produkcyjnym w Bydgoszczy, należącym do Spółdzielni Mleczarskiej Melkpol w Grajewie. Inwestycja kosztowała 9 milionów euro.
Mleko na nowej linii jest poddawane mikrofiltracji przez membrany ceramiczne, co pozwala na krótkie pasteryzowanie w możliwie najniższej temperaturze 74 stopni. Taki proces pozwala na zachowanie wysokiej jakości i walorów mleka.
Zdolności produkcyjne nowej linii wynoszą 28 tys. litrów mleka na godzinę.
- Zakład w Bydgoszczy został włączony do naszej spółdzielni w 2005 r. Zainwestowaliśmy tu prawie 60 mln zł, z czego 50 mln zł w ostatnich trzech latach. Wyeliminowaliśmy praktycznie wszystko, maszyny, urządzenia, posadzki, kanalizację. Dzisiaj zakład przygotowany jest do przerobu 500 tys. l mleka na dobę, a obecnie przetwarza 300 tys. l na dobę - powiedział prezes Melkpolu Edmund Borawski.
Prezes podkreślił, że zdolności produkcyjne zakładu stwarzają dobre perspektywy dla producentów mleka, członków spółdzielni z województwa kujawsko-pomorskiego.
- Rolnicy mogą inwestować w swoje gospodarstwa, rozwijać hodowle. Mają swój zakład, który jest bezpieczny i zapewnia odbiór od nich mleka, przyzwoitą zapłatę. Pieniądze płacimy na czas. Myślimy o dalszym rozwoju zakładu, mamy jeszcze wolne tereny - zapewnił Borawski.
Spółdzielnia Mleczarska Melkpol posiada 12 zakładów. Jest największą spółdzielnią mleczarską w Polsce. Co roku skupuje i przerabia pond 1,2 mld litrów mleka, co stanowi ponad 14 proc. skupu surowca w kraju. Mleko odbiera od 14 tys. rolników, zatrudnia 2,3 tys. pracowników.
9052031
1