Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mleko na świecie: więcej i taniej

20 lutego 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej poinformował, że globalny bilans popytowo-podażowy na rynku mleka w 2015 roku będzie mniej napięty. Spadki cen przetworów mleczarskich oraz cen skupu mleka obserwowane w większości regionów świata przez cały 2014 rok miały swoje podstawowe źródło w wysokiej podaży mleka.

W ubiegłym roku, pod wpływem bardzo dobrej koniunktury z 2013 roku oraz korzystnych warunków pogodowych, rosła produkcja praktycznie w każdym kraju należącym do czołówki eksporterów mleka.

Największe zmiany zaobserwowano w Nowej Zelandii, gdzie produkcja była o 9,2 proc. wyższa niż rok wcześniej. W Unii Europejskiej w pierwszych jedenastu miesiącach ubiegłego roku skup mleka przewyższył o 5,1 proc. poziom z 2013 roku, zaś w Stanach Zjednoczonych produkcja wzrosła o 2 proc. Wyjątkiem była Australia, gdzie nie odnotowano dużych ruchów.

Powyższe spowodowało znaczny wzrost dostępności artykułów mlecznych na rynku światowym. W okresie styczeń-listopad 2014 roku Nowa Zelandia wyeksportowała o 14 proc. więcej masła i o 10 proc. więcej pełnego mleka w proszku niż w analogicznym czasie 2013 roku. Obniżył się eksport mleka odtłuszczonego (o 8 proc. w relacji rocznej) i serów (o 1 proc.) w relacji rocznej, ale już Stany Zjednoczone zwiększyły wysyłki serów o 20 proc. r/r.

Jeżeli chodzi o Unię Europejską, to w całym 2014 roku wyeksportowała ona na rynki trzecie 657,2 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku, tj. o 62 proc. więcej wobec 2013 roku oraz 392,8 tys. t mleka pełnego - wzrost o 5 proc. r/r. Wysyłki masła zostały zwiększone o 19 proc. do 121,9 tys. t, spadł natomiast eksport serów - o 8 proc. do 727,3 tys. t. Powyższe to efekt dramatycznego, prawie 50-procentowego, spadku sprzedaży na rynek rosyjski.

Wiele wskazuje na to, że w 2015 roku globalny bilans popytowo-podażowy mleka będzie bardziej zrównoważony. W Nowej Zelandii, po bardzo dobrym początku sezonu, tempo wzrostu produkcji zaczęło słabnąć - w listopadzie ub. roku wyniosło niespełna 3 proc. w relacji rocznej wobec 5 proc. notowanych we wcześniejszych miesiącach. Jest to efekt istotnie niższych niż w poprzednim sezonie cen skupu mleka (ponad 40-procentowy spadek), jak też deficytu wody pojawiającego się na zachodnim wybrzeżu Wyspy Południowej, co rodzi pytania o dostępność pasz w przyszłości. Ogółem szacuje się, że w 2015 roku produkcja mleka w Nowej Zelandii będzie o 3 proc. wyższa w relacji rocznej.

Także w Unii Europejskiej spodziewane jest wyhamowanie tempa wzrostu produkcji, czego sygnały pojawiły się już pod koniec ub. roku - w listopadzie skup mleka w UE-28 było o 2,5 proc. wyższy w relacji rocznej. Relatywnie niskie ceny mleka (w grudniu 2014 roku były one o około 20 proc. niższe niż rok wcześniej) w połączeniu z wysokimi karami za przekroczenie kwot, dość mocno ograniczają rozwój gospodarstw mlecznych. Według prognoz w bieżącym roku skup mleka będzie o około 2 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Szybsze tempo przyrostu produkcji spodziewane jest natomiast w USA (+3 proc. r/r) oraz Australii (+2 proc. r/wobec 0,4 proc. w 2014 roku).


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę