O zaletach mleka przekonał się już Hipokrates uważając je za najdoskonalszy i najbardziej kompletny pokarm jaki stworzyła natura. Mleko ma bowiem wysokie wartości odżywcze i jest istotnym elementem diety konsumentów. Jedna szklanka mleka zapewnia 28% dziennej dawki wapnia. Jest ono także ważnym źródłem witaminy D i ma wysoką zawartość tryptofanu, kluczowego aminokwasu, który poprawia jakość snu.
Polska należy obecnie do znaczących producentów mleka w Unii Europejskiej , jednocześnie mleczarstwo stanowi jeden z podstawowych sektorów polskiego rolnictwa. Wkrótce to może się jednak zmienić , ponieważ w ostatnim czasie sytuacja w tym sektorze produkcji rolniczej znacznie się pogorszyła i związku z mała opłacalnością produkcji z mapy rolniczej naszego kraju może zniknąć wiele gospodarstw zajmujących się dotychczas hodowla krów mlecznych. Ostatnie miesiące wykazały bowiem niepokojący spadek cen skupu mleka . Ceny zbytu podstawowych artykułów mleczarskich obecnie są zdecydowanie niższe niż uzyskiwane jeszcze w styczniu bieżącego roku. Ponadto sytuacje dodatkowo pogarsza brak zainteresowania produktami mleczarskimi ze strony eksporterów. Do tego dochodzi fakt, że zapasy w magazynach systematycznie rosną .
W ocenie samorządu rolniczego jeśli ta tendencja będzie się utrzymywała to może mieść katastrofalne skutki dla polskiego mleczarstwa, a tym dla rolników producentów mleka.
- Najbardziej niepokoi fakt, iż prognozy wskazują na kolejne spadki cen . Jednocześnie w tym samym czasie koszty produkcji ciągle rosną , jak chociażby cena oleju napędowego, która w stosunku do maja roku 2011 wzrosła o 15 %, a według ekspertów sięgnąć ma 6, 00 złotych. Województwo podlaskie jest regionem, gdzie mleczarstwo jest głównym źródłem utrzymania dla wielu rodzin rolniczych, staliśmy się ,,zagłębiem mleczarskim’’ głównie dzięki determinacji i ciężkiej pracy naszych rolników. Rozwój nie byłby jednak możliwy bez wielkich inwestycji, które w zdecydowanej większości sfinansowane zostały z kredytów bankowych. Ostatnie spadki cen mleka nie gwarantują już zysków z produkcji, a jedynie pokrywają jej koszty. Dalsze spadki cen będą generowały straty, a to może uniemożliwić spłatę zaciągniętych kredytów , pogrążając finansowo gospodarstwa – mówi Grzegorz Leszczyński , prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.
Zdaniem Wiktora Smuglewicz, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych konieczna jest interwencja Unii Europejskiej na rynku mleka i przetworów mlecznych. Prezes KRIR już kwietniu br interweniował u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, aby naciskał w tej sprawie na Unię .Natomiast 19 czerwca Szmulewicz wystąpił do Komitetów Copa-Cogeca z wnioskiem o podjęcie przez Komitety na forum UE tematu interwencji na rynku mleka wraz z przedstawieniem analiz ekonomicznych wpływu refundacji wywozowych na eksport. Rosnąca podaż mleka w połączeniu ze zmniejszeniem światowego popytu na przetwory mleczne, doprowadziła bowiem pod koniec I kwartału 2012 r. do gwałtownego spadku cen zbytu przetworów mlecznych. W konsekwencji doprowadziło to do pogorszenia rentowności firm mleczarskich, co skutkuje w chwili obecnej redukcjami cen płaconych rolnikom za surowiec mleczny. Copa – Cogeca podzielając obawy naszego samorządu rolniczego poprosiła Komisje Europejską o podjęcie odpowiednich działań .
Jak podkreśla Gerd Sonnleitner, przewodniczący Copa produkcja mleka umożliwia zatrudnienia na obszarach wiejskich Produkcja mleka umożliwia utrzymanie zatrudnienia na obszarach wiejskich UE i zachowanie krajobrazu, przez utrzymanie użytków zielonych w dobrym stanie. Dlatego w celu zrealizowania wzrastającego zapotrzebowania światowego, szczególnie w gospodarkach wschodzących, trzeba sprawić, by sektor ten był dynamiczny i konkurencyjny.
W ocenie Pekki Pesonena, sekretarza Generalnego Copa-Cogeca tylko silna i skuteczna polityka rolna w przyszłości jest niezbędna, by chronić rolników przed ogromną niestabilnością rynków oraz zagwarantować zrównoważoną, konkurencyjną produkcję mleka, która przyczynia się do
zdrowego sposobu odżywiania konsumentów.
Mleko w diecie człowieka jest obecne od ponad 11 000 lat, odkąd naszym przodkom udało się udomowić zwierzęta mlekodajne . Warto więc podjąć działania , aby dzieci w Polsce krowę znały nie tylko z zabawnego wierszyka Joanny Kulmowej o czarnej krowie w kropki bordo co gryzła trawę kręcąc mordą ,co wzlatywała do samego słońca bo to była krowa fruwająca.
7461456
1