Ptak_Waw_CTR_2024

Mleczarnia "Radostowa" uratowana

12 czerwca 2006

W środę powstało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Radostowa". Jego założyciele zamierzają uratować najstarszą kielecką spółdzielnię mleczarską i kontynuować produkcję serków, jogurtów i kefirów.

Okręgową Spółdzielnię Mleczarską "Radostowa" uratował polski, a dokładnie kielecki kapitał. W środę do Krajowego Rejestru Sądowego zostało wpisane Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Radostowa", co finalizuje likwidację spółdzielni.

W ostatnich latach jej się nie wiodło. Jak wylicza likwidator spółdzielni Jacek Kluźniak, od 2000 roku produkcja przynosiła straty. W 2005 roku - około 800 tys. zł. Ubiegłoroczny bilans udało się nieco podratować dzięki sprzedaży nieruchomości za 600 tys. zł, ale nie bardzo jest jeszcze co sprzedawać. W najlepszych latach spółdzielnia skupowała 100 tys. litrów mleka dziennie przy zatrudnieniu 300 osób. Teraz pracuje tam 103 pracowników, a spółdzielnia przerabiała tylko 10 tys. litrów mleka. Produkcja była tak niska, że zaprzestano wyrobu kefiru, bo nie opłacało się robić zaczynu.

W marcu tego roku najpierw rada nadzorcza, a potem zgromadzenie spółdzielców zdecydowało o likwidacji spółdzielni i sprzedaży jej majątku prywatnej spółce Fachowiec z Kielc. Głównym jej udziałowcem jest Stanisław Bosak, właściciel hurtowni artykułów spożywczych Magnat przy ul. Rolnej. Pieniądze ze sprzedaży spółdzielni pójdą na zaspokojenie wypłat i odpraw dla zwalnianych pracowników (ponad 1 mln zł), spłatę zobowiązań i pokrycie części wartości udziałów spółdzielców. - Jeszcze nie wiem, ile zostanie dla spółdzielców, może to być od 30 do 70 proc., ale na pewno nie 100 proc. - zastrzega Kluźniak.

Spółdzielnia miała aż 4046 członków, z których zdecydowana większość to dostawcy mleka. Dla nich od gotówki ważniejsze jest zapewnienie odbioru mleka. I nowa firma dała im takie gwarancje. PW "Radostowa" ma utrzymać produkcję wyrobów mlecznych. Zamierza też inwestować. Z naszych informacji wynika, że warunki w dotychczasowej hali produkcyjnej nie odpowiadają normom unijnym i produkcja ma tylko tymczasowe zezwolenie sanepidu. Niewykluczone, że taniej będzie postawić nową halę, niż remontować starą.

Jarosław Bisiński, prezes spółki Fachowiec, niechętnie mówi o inwestycjach. - Proszę mnie zrozumieć, konkurencja nie śpi. Chcemy rozwijać zakład, żeby stał się dumą Kielc. Mamy ambitne plany. Wymaga to oczywiście dosyć dużo inwestycji, nakładów. Ale dzięki nam byli spółdzielcy będą mogli nadal sprzedawać mleko, bo to źródło ich utrzymania - mówi.

Ile osób znajdzie pracę w nowej mleczarni? - Na odpowiedź jeszcze za wcześnie - odpowiada.

Na razie około połowa załogi jest na przymusowych urlopach, ale produkcja nie została zatrzymana.

Przed nową firmą wyboista droga. Tym bardziej że kierownictwo czekają jeszcze spotkania z prokuratorami. Były prezes OSM "Radostowa" złożył doniesienie o niegospodarności, z kolei przeciwko niemu doniesienie złożył likwidator spółdzielni. Kilku pracowników poskarżyło się również na łamanie ich praw, m.in. do urlopu.

Wiekowa mleczarnia

OSM "Radostowa" powstała w 1924 roku w Mąchocicach Kapitulnych, niedawno obchodziła swoje 80-lecie. Nazwa pochodzi do góry, u podnóża której stał pierwszy zakład, działający przed wybuchem II wojny światowej. W 1945 spółdzielnia reaktywowała działalność w budynku przy ul. Solnej, do czasu wybudowania, na początku lat pięćdziesiątych, nowego zakładu przy ul. Górnej, który służy do dzisiaj. W najlepszych latach miała ponad cztery tysiące dostawców z okolic Kielc i wytwarzała 30 różnych produktów, takich jak mleko, sery, śmietany, jogurty, kefiry oraz serki homogenizowane.


POWIĄZANE

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę